1-) Yukarıda verilen kentlerden hangileri, bulunduğu coğrafi bölüm için en önemli iç ticaret merkezidir?
2-) Sağılan büyükbaş hayvan sayısı Erzurum’dan az olmasına karşın süt üretiminin daha fazla olması İzmir’in hangi özelliğiyle açıklanabilir?
3-) Aşağıdakilerden hangisi, Türkiye haritasında taralı olarak gösterilen üç yörenin nüfuslarıyla ilgili ortak bir özelliktir?
4-) 26 Haziran 2009 tarihinde hayatini kaybeden dünyaca ünlü pop sarkicisi asagidakilerden hangisidir?
5-) 2009 yilinda Yabanci Dilde En Iyi Film dalinda Oscar aday adayi olan Türk filmi asagidakilerden hangisidir?
6-) 2016 Yaz Olimpiyat Oyunlari asagidaki sehirlerden hangisinde gerçeklestirilecektir?
7-) Polonya da düzenlenen 2009 Avrupa Basketbol Sampiyonasi nda Türk A Millî Takimi kaçinci olmustur?
8-) Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin kentsel, çevresel, sosyal, kültürel ve uluslararasi iliskilerde dünyada örnek teskil edecek çalismalar yapan kentler ve belediyelere verdigi Avrupa nin en büyük kent ödülü sayilan Avrupa Ödülü 2009 yilinda hangi Türk kentine verilmistir?
9-) Insanlar tarafindan atmosfere verilen gazlarin sera etkisi yaratmasi sonucunda dünya yüzeyinde sicakligin artmasina küresel isinma denir. Asagidakilerden hangisi atmosfere salinan sera gazlarini kontrol etmek için günlük hayatta alinabilecek önlemler arasinda yer almaz?
10-) 2009 yilinin temmuz ayinda Somalili korsanlar tarafindan rehin alinan ve ekim ayinda serbest birakilan Türk gemisi asagidakilerden hangisidir?
11-) 6-7 Ekim 2009 tarihlerinde düzenlenen IMF-Dünya Bankasi yillik toplantilari asagidaki sehirlerin hangisinde gerçeklesmistir?
12-) Türkiye de hâlen görevde olan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakani kimdir?
13-) Türk Bayragi ile ilgili asagidaki ifadelerden hangisi yanlistir?
14-) Polis Meslek Yüksek Okulundan mezun olanlar asagidaki rütbelerden hangisini alirlar?
15-) Emniyet Genel Müdürlügü ile ilgili asagidaki ifadelerden hangisi yanlistir?
16-) Anayasa Mahkemesinin asagidakilerden hangisi üzerinde bir denetim yetkisi yoktur?
17-) Asagidakilerden hangisi Anayasa da savas, seferberlik, sikiyönetim veya olaganüstü hâllerde de durdurulamayacak temel hak ve hürriyetler ve ilkeler arasinda sayilmamistir?
18-) 1982 Anayasasi na göre asagidakilerden hangisinin Anayasa Mahkemesine üye seçiminde rolü yoktur?
19-) 1982 Anayasasi na göre TBMM genel seçimlerinin denetimini asagidakilerden hangisi yapar?
20-) Asagidakilerin hangisinde yürütme hem görev hem de yetki olarak nitelendirilmistir?
21-) 1982 Anayasasi na göre asagidakilerden hangisinin süresi 4 yildir?
22-) Bir bakanin görevi ile ilgili bir suçtan ötürü yargilanmasini asagidakilerden hangisi yapar?
23-) 2007 yilinda Anayasa degisikligi hakkindaki 5678 sayili Kanun ile yürürlüge giren hükümlere göre, Cumhurbaskani halk tarafindan kaç yillik bir süre için seçilir?
24-) Asagidaki ülkelerin hangisinde baskanlik hükûmeti sistemi uygulanmaktadir?
25-) Türkiye de asagidaki seçim sistemlerinden hangisi uygulanmaktadir?
26-) Asagidakilerden hangisi Devletin unsurlarindan biridir?
27-) Asagidakilerden hangisi hukuk devleti ilkesinin gereklerinden biri degildir?
28-) Asagidaki yerlesim yerlerinden hangisinin gelismesinde turizmin etkisinin daha az oldugu söylenebilir?
29-) Asagidakilerden hangisi Türkiye nin ulasimina ait özelliklerden biri degildir?
30-) Asagidakilerden hangisi, Türkiye de son yillarda organize sanayi bölgelerinin kent disindaki kesimlerde kurulmasinin amaçlarindan biri olamaz?
31-) İç Anadolu Bölgesi nin iklimine özgü en önemli tarim ürünü tahildir. Ancak son yillarda bölgede sebzecilik de önem kazanmistir. Asagidakilerden hangisi bu durumun nedenlerinden biri olamaz?
32-) Asagidakilerden hangisi, Türkiye nin jeopolitik açidan çok önemli bir konuma sahip olmasini saglayan özelliklerinden biri degildir?
33-) Güneydogu Anadolu Bölgesi nin asagidaki özelliklerinden hangisi, Dogu Anadolu Bölgesi yle sinirinin belirlenmesinde etkili olmamistir?
34-) Asagidaki kentlerden hangisinde 21 Mart tarihinde günesin batma saati Ankara ya göre daha ileridir?
35-) Asagidaki ülkelerin hangisindeki iklim çesitliliginde enlem farkinin etkisi digerlerinden daha fazladir?
36-) Muson Asya sinda yaz aylarinda meydana gelen asagidaki olaylardan hangisi diger dördünün nedeni olarak gösterilebilir?
37-) I. Sadabat Pakti II. Birlesmis Milletler Teskilati III. NATO.Atatürk Döneminde Türkiye Cumhuriyeti, yukaridakilerden hangilerinin üye devletleri arasina girmistir?
38-) I. Terakkiperver Cumhuriyet Firkasi II. Serbest Cumhuriyet Firkasi III. Halk Firkasi Atatürk Döneminde yukaridakilerden hangileri çok partili hayata geçis amaciyla muhalefet partisi olarak kurulmustur?
39-) Laik devlet anlayisinda dinin, I. siyaset, II. hukuk, III. ekonomi. alanlarinin hangilerinde toplumun yasamini yönlendirmesi savunulamaz?
40-) 20 Ocak 1921 tarihli Anayasa da yer alan Egemenlik kayitsiz sartsiz milletindir, yönetim sekli halkin kendi kendini idare etmesi esasina dayanir. maddesinin, asagidakilerin hangisinde verilenlerin gerçeklestirilmesi için dogrudan bir gerekçe oldugu savunulabilir?
41-) Lozan Antlasmasi ndan sonra, I. Musul, II. Hatay, III. Bogazlar sorunlarindan hangileri Türkiye Cumhuriyeti nin istedigi dogrultuda çözülmüstür?
42-) Kurtulus Savaşı nda, I. Fransa nin Ankara Antlasmasi ni yaparak TBMM Hükûmetiyle savas durumuna son vermesi, II. Italya nin Ikinci Inönü Savasi ndan sonra Anadolu daki askerî gücünü çekmesi, III. Sovyet Rusya ile Moskova Antlasmasi nin imzalanmasi gelismelerinden hangilerinin Anlasma Devletleri arasindaki görüs ayriligina kanit oldugu savunulabilir?
43-) I. Sevr Antlasmasi ni bazi degisikliklerle TBMM ye kabul ettirmek II. Anlasma Devletleri arasinda görüs birligi oldugu izlenimi yaratmak III. TBMM Hükûmetiyle Sovyet Rusya arasindaki yakinlasmayi önlemek. Kurtulus Savasinda Londra Konferansi, yukaridakilerden hangilerini gerçeklestirmek amaciyla toplanmistir?
44-) TBMM Hükûmeti Kurtulus Savasi nda, I. Ermenistan, II. Ingiltere, III. Afganistan, IV. Amerika devletlerinden hangileriyle savas hâlinde olmustur?
45-) I. Demirci Mehmet II. Ali Galip III. Çerkez Ethem.Yukaridaki olaylarin hangilerinde Sivas Kongresi ni basip engellemek amaci vardir?
46-) Erzurum Kongresi, asagidakilerin hangisiyle Sivas Kongresi nden ayrilir?
47-) I. Hürriyet ve Itilaf Firkasi II. Wilson Prensipleri Cemiyeti III. Ingiliz Muhipleri Cemiyeti.Kurtulus Savasi nda yukaridakilerden hangileri vatanin kurtulusu için manda ya da himaye fikrini benimsemistir?
48-) Aşagidakilerden hangisi Ikinci Balkan Savasi nin nedenlerinden biridir?
49-) ifadesinin eşiti aşağıdakilerden hangisidir?
50-) Yukarıdaki bölme işleminde K sayısı aşağıdakilerden hangisi olamaz?
51-) ifadesinin sadeleştirilmiş biçimi aşağıdakilerden hangisidir?
52-) eşitliğinin çözümünde x değeri kaçtır?
53-) çarpımının 5 e bölümünden elde edilen kalan kaçtır?
54-) işleminin sonucu kaçtır?
55-) işleminin sonucu kaçtır?
56-) işleminin sonucu kaçtır?
57-)
58-) Denklemi y − x − 2 = 0 olan doğrunun orijine en yakın noktası aşağıdakilerden hangisidir?
59-) denklem sisteminin çözümünde x kaçtır?
60-) Yukarıdaki verilere göre x kaç derecedir?
61-) Yukarıdaki verilere göre çemberin yarıçap uzunluğu kaç cm dir?
62-) Yukarıdaki verilere göre x kaç derecedir?
63-)
64-) Yukarıdaki verilere göre x kaç derecedir?
65-) Yukarıdaki verilere göre x kaç derecedir?
66-) Bir iç açısının ölçüsü bir dış açısının ölçüsünden 140° büyük olan düzgün çokgen kaç kenarlıdır?
67-) Bu bölgede mandalina için kullanılan arazi 250 dönümse mısır için kullanılan arazi kaç dönümdür?
68-) Bu bölgedeki pamuk, narenciye, buğday ve mısır dışında kalan diğer ürünler için kullanılan arazi tüm ürünler için kullanılan arazinin yüzde kaçıdır?
69-) 1, 2 ve 3 rakamlarini kullanarak olusturulabilecek üç basamakli sayilarin kaç tanesinin onlar ve yüzler basamaginda ayni rakam bulunur?
70-) Bir kenari 80 m olan kare seklindeki bir tarlanin çevresine ve içine 4 m araliklarla fidan dikiliyor. Dikilen fidan sayisi kaçtir?
71-) Bir emlakçinin ev kiralamasindan ve satisindan aldigi komisyonlar asagida verilmistir: Kiralama : Bir aylik kira ücreti Satis : Satis fiyatinin binde dördü Bu emlakçi yillik kirasi 3600 TL olan bir ev kiraladigina ve fiyati 120 000 TL olan bir ev sattigina göre, komisyonlardan toplam kaç TL gelir elde etmistir?
72-) Bir top kumastan 12 tane ayni uzunlukta perde kesiliyor. Perdelerin her biri 30 cm daha uzun olsaydi 10 tane perde kesilebilecekti. Buna göre bir top kumas kaç m dir?
73-) 54 yolcusu olan bir otobüsten 4 kadin ve 5 erkek inince geriye kalan kadinlarin sayisi erkeklerin sayisinin 3/2 si oluyor. Buna göre ilk durumda otobüste kaç kadin yolcu vardir?
74-) Alis fiyati c TL olan bir ceket, g TL olan bir gömlek ve p TL olan bir pantolondan olusan üç parça giysi, asagida verilen fiyatlardan hangisine satilirsa kesinlikle kâr elde edilir?
75-) 20 tane dogal sayinin aritmetik ortalamasi 104 tür. Bunlara 5 sayi daha eklenince aritmetik ortalama 120 oluyor. Eklenen 5 sayinin aritmetik ortalamasi kaçtir?
76-) 23 polis A, B, C, D ve E olmak üzere her grupta en az iki kisi olacak biçimde bes farkli görev için gruplara ayriliyor. Bir grupta en fazla kaç polis görev almis olabilir?
77-) Osman ile Fatih in yaslari toplami 35 tir. Osman, Fatih in yasindayken Fatih in o zamanki yasinin 2 kati yasindaydi. Fatih in simdiki yasi kaçtir?
78-) a TL para yillik % 10 basit faiz orani üzerinden bankaya yatiriliyor. Faiz sadece anapara üzerinden isledigine göre, 24 ay sonra para kaç TL olur?
79-) A= {a,b,c,d} B= {a,b,1,2} C= {a,1,2,3,4} kümeleri için ((AnB)Ux((BUC)nkartezyen çarpiminin eleman sayisi kaçtir?
80-) a < 0 < b ve IbI < IaI olduguna göre, Ia + bI - Ia - bI ifadesinin esiti asagidakilerden hangisidir?
81-) Gerçel sayilardan gerçel sayilara tanimlanan asagidaki fonksiyonlardan hangisi birebir ve örtendir?
82-) Bes basamakli 9A3B4 sayisi 12 ye kalansiz olarak bölünebildigine göre, A + B toplaminin en küçük degeri kaçtir?
83-) a<0 a=3b c=2b olduguna göre, asagidaki siralamalardan hangisi dogrudur?
84-) Bir x sayisi 5 e bölünüp 4 ile çarpiliyor ve elde edilen sayinin karekökü aliniyor. Sonuç olarak 10 bulunduguna göre, x kaçtir?
85-) Hümanizmin özümsenmesi onunla baslamis, desem abartmis olmam. Ondan önce Türkiye de hümanist düsünce yoktu demek istemiyorum. Elbette vardi ama bunun, düsüncenin özü durumuna gelmesi, bir felsefe okulu gibi algilanmasi onun degerli ve sabirli çalismalariyla köklesmistir. Bu çalismada kendisini çok iyi anlayan sanatçilardan ve aydinlardan olusan bir çevrenin katkilari da yadsinamaz. Türk yazin ve düsün dünyasina bir armagan olan dünya klasiklerinin Türkçeye çevrilmesini saglayan kültür politikasina katkilari da unutulamaz. Bu parçada sözü edilen kisiyle ilgili olarak asagidakilerden hangisi söylenemez?
86-) Bugün ülkemizdeki demir yolu uzunlugu toplam 10.933 km dir. Bunun 8682 km si ana hat, kalani ise ikinci derece hattir. Ana hat demir yolunda 200-250 m yariçapinda 6124 adet, 501-1000 m yariçapinda ise 2934 adet viraj vardir. Oysa gelismis ülkelerde virajlarin sayilari azaltilmis, yariçaplari 2500-3000 m ye çikarilmistir. Bu farkliliklar nedeniyle biz, demir yolu ulasiminda hiz yapamiyor, dolayisiyla fazla zaman harciyoruz. Yolcu sayisi bakimindan öteki ulasim sistemleriyle yarisamiyoruz. Çözüm, % 35 i standart disi olan demir yollarimizi, alt yapisini yenileyerek standartlara uygun duruma getirmek ve yeni demir yollari yapmaktir. Bu parçaya göre demir yollarimizla ilgili olarak asagidakilerden hangisi söylenemez?
87-) O, 84 yillik ömrünün 60 yilini Türk tarihine adayan bir Fransiz Türkolog. Türk tarihine iliskin engin bilgisini, verdigi eserlerle bilim dünyasina sundu. Bununla da kalmadi, Avrupa da Türklere ve Türk tarihine iliskin yanilgilar ve ön yargilarla da savasti. Paris te 1970 li yillarda gerçeklestirdigi Türk kültürü ve Islam sanati konulu sergiler, büyük yanki uyandirdi. Dürüst ve nesnel yaklasimi, samimi ve akici üslubuyla dünya çapinda çok genis bir okuyucu kitlesine ulasti. Hayata gözlerini yumdugunda, uluslararasi üne sahip saygin bir tarihçi olarak bilim dünyasindaki yerini çoktan almisti. Bu parçada sözü edilen Türkolog ile ilgili olarak asagidakilerin hangisine deginilmemistir?
88-) Çocuk edebiyati, edebiyatin tasidigi hemen her niteligi tasimakla birlikte, egitici yönüyle de öne çikan bir sanat dalidir. Dogrudan dogruya olmasa da çocugun dil becerisini, hayal gücünü ve yaratici düsünme yetenegini gelistirmek, çocuk edebiyatinin amaçlari arasindadir. Çocuk edebiyati, kullanilan dil ve seçilen temalar bakimindan çocuga görelik ilkesine uygun olmalidir. Bunun yaninda, yansitilan duyarligin dogalligi, dilin güzelligi, metnin saglamligi, ilgileri kamçilayacak, sasirtici bir serüvenin akici biçimde anlatilmasi da üzerinde durulan noktalardandir. Siirde canli bir ses ve ritim, düz yazida ise serüven, çocuk edebiyatinin en belirgin özellikleri arasindadir. Nitelikli bir çocuk edebiyati ürünü, çocuk duyarligini yitirmemis her yastan yetiskine de zevk verebilir. Bu parçadan çocuk edebiyatiyla ilgili olarak asagidakilerin hangisine ulasilamaz?
89-) Okulda hep oyun oynatiyorlar. diye sikâyet eden anne-babalara, oyunun, egitimin bir parçasi oldugu hatirlatilmali. Çünkü oyun, çocugun gelisim sürecinin olmazsa olmazlarindan birisidir. Oyun yoluyla kazanilan becerilerde, çocuk hiçbir zaman zorlanmaz. Yine oyun oynarken çocuk, kazanmayi, kaybetmeyi, sira beklemeyi, aldigi olumlu ve olumsuz tepkiler karsisinda kendi tutumunu degistirmeyi, gelistirmeyi ögrenir. Bununla beraber oynanan her oyun çocuk için zihinsel bir uyarandir. Örnegin kizmabirader oynarken stratejiler gelistirmek, hafiza oyunlari oynarken bellegi zorlamak. Her oyun, çocugun bellegini uyaracak ve dolayisiyla onun düsünme yetisini adim adim gelistirecektir. Evcilik, doktorculuk gibi dramatik oyunlarsa hayal gücünü büyük ölçüde destekleyecek etkinliklerdir. Bu parçadan oyunla ilgili olarak asagidakilerin hangisine ulasilamaz?
90-) Okuma aliskanligi kazandirma isine ana sinifindan baslanmalidir. Çocuklarin ilgi alanlari belirlenmeli, buna göre kitap seçimi yapilmalidir. Ünlü bir yazarin dedigi gibi, okumamanin, okuma bilmemekten baska mazereti olmamalidir. Çünkü okumak, zevkli olmanin da ötesinde bir tür zorunluluktur. Bilgilenmenin tek yolu olmasa da temel yollarindan biridir okumak. Yine bir ünlü kisi, Okuma, insanlarin ekonomik kölelikten kurtulmasi için gereklidir ama her seyden önce, düsünce köleliginden kurtulmalarinin vazgeçilmez kosuludur. diyor. Gerçekten de kitap okumanin gerekliligi kavranamazsa toplumlarin sorunlarina çözüm bulunamayacaktir. Bu parçada okumayla ilgili olarak asagidakilerden hangisine deginilmemistir?
91-) Gülgiller ailesinden olan kayisi, erik, seftali, kiraz ve bademin yakin akrabasidir. Meyveler içinde hem tadi hem de çesit çesit kullanimiyla kendine has bir yeri vardir. Kayisinin gerçek vataninin Çin oldugu söylenir. Ilk olarak Çinlilerin isledigi kayisi, Ipek Yolu ticareti sayesinde Iran üzerinden batiya dogru yayilir. Iranlilar kayisiya zard alu adini vermisler ki ülkemizde kayisinin biraz ufak ve eksi olanina zerdali denir. Osmanli dönemi yemeklerinde kullanilmistir. Bugün Türkiye de dahil, Himalaya, Çin, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Kaliforniya hatti, kayisi kusagini olusturuyor. Diger meyvelerden farkli olarak kayisi kurulari kaskati degildir ve yumusamasi için isitmaya gerek yoktur. Bu nedenle lokum ya da sekerleme yapiminda tercih edilir. Bu parçada kayisiyla ilgili olarak asagidakilerden hangisine deginilmemistir?
92-) Zoologlar, omurgasizlar arasinda, tam donanimli bir beyin yapisina sahip tek canli olarak ahtapotlari gösteriyor. Ahtapotlar daha önce tehlikeyle karsilastigi bir yeri, aradan yillar geçse de yeniden gördügünde taniyor ve oradan uzaklasiyor. Bir kaza ya da saldiri sonucunda, kollarindan birkaçini yitirirse kisa bir süre içinde o kollari yeniden olusuyor. Insanlar için hiçbir tehlike olusturmayan ahtapotlar, güçlü kollarini korunmak ya da avlanmak için kullaniyor. Görme yetenekleri ise omurgalilarla karsilastirilabilecek kadar güçlü. Bu parçada ahtapotlarla ilgili olarak asagidakilerin hangisine deginilmemistir?
93-) Kilo vermek istiyorsaniz amacinizin mantikli olmasina dikkat etmelisiniz. Örnegin, 10 günde 15 kilo vermek isteyenlerin amaçlarinin gerçekçi olmadigini bilmelisiniz. Çünkü kilo vermede temel amaç, sagligi korumak ve saglikli kilo vermek olursa kalici bir zayiflik saglama olasiligi çok daha yüksektir. Zayiflamanin birden fazla yolu vardir. Fakat gerçekte ise yarayan ve saglikli kalmanizi saglayan yöntemler sinirlidir. Bu parçadan kilo vermeyle ilgili olarak asagidakilerin hangisi çikarilabilir?
94-) Bu çagda biraz garip gelecek ama ben teknolojiye uzagim. Kitaplari bilgisayar ekranindan okumanin bir zevki varsa bile bu bana zevk vermiyor. Kitaplarin bir agirligi ve kokusu vardir. Insan, sayfalari çevirirken parmaklarinin arasinda bu agirligi hissetmeli. Kitap, yalnizca bir nesne degildir. Okundukça, satirlarin alti çizildikçe kisilik kazanir. Bu parçadan asagidakilerin hangisi çikarilabilir?
95-) Ister sanatla ugrasin ister baska alanlarda çalisin hiç fark etmez. Hangi isi yaparsaniz yapin, o ise mutlaka sevginizi ve bütün benliginizi vermelisiniz. Bence basarili olmak için bu sart. Ayrica, çalismak da önemli. Eger sanatla ugrasmaya karar verdiyseniz biraz da izdirap çekmeyi göze almalisiniz. Zorluklar karsisinda yilmadan çalismali, sabirli olmali, iyi olanin, günün birinde, hak ettigi degeri kazanacagini unutmamalisiniz. Bu parçada anlatilmak istenen asagidakilerden hangisidir?
96-) Uzak Dogu da, yüz ölçümü bakimindan küçük ama ticaret açisindan önemi son derece büyük bir ada ülke Singapur. Burasi adeta bir kurallar ülkesi. Ülkede, çevre kirliligi olusturdugundan sakiz satisi yasak. Çöpleri yere atmak, kapali yerlerde sigara içmek, yaya geçitleri disindaki yerlerden karsiya geçmek, sari çizgilerin oldugu yerlerde taksi çevirmek bu yasaklardan bazilari. ---- Bu parça, düsüncenin akisina göre asagidakilerden hangisiyle tamamlanirsa parçada neden-sonuç iliskisi bakimindan bir bütünlük olur?
97-) Hafif serin bir eylül aksamiydi. Isten çikmis kosa kosa eve dönüyordum. O gün, her zaman tirmandigim, kivrila kivrila ilerleyen yokus yerine, merdivenlere yöneldim. Merdivenler dik, yorucu ama kestirmeydi. O hizla on bes-yirmi basamak çiktiktan sonra, birden yavaslayip söyle bir etrafima baktim. Sokak lambasinin puslu, sari, los isiginda salina salina yere düsen birkaç yaprak gördüm. Sonbaharin sesi duyulmaya baslamisti. Bu parçanin anlatimiyla ilgili olarak asagidakilerden hangisi söylenemez?
98-) Beydaglarinin yüksekligi 3070 m dir. Bitki dokusu uzaktan fazla renkli görünmez ama içi kumas dükkâni gibidir. Yesilin her tonunu bulursunuz orada. Bin metreye kadar makiler, kizilçamlar
99-) (I) Surat, Hindistan in Gucarat eyaletinin ikinci büyük sehri. (II) Elmas kesim isininse dünyadaki merkezi. (III) Yaklasik yarim milyon kisi, elmas kesim ve parlatma isinde çalisiyor. (IV) Dünyanin elmas baskenti, ayni zamanda Hindistan in tekstil baskenti olarak aniliyor. (V) Surat, dört asir önce 800 binlik nüfusuyla Hindistan in en kalabalik sehriydi. (VI) Babürlüler döneminde ülkenin en önemli limaniydi. (VII) Ancak, Ingiliz egemenligine geçince onun yerini Mumbai aldi. Bu parça iki paragrafa ayrilmak istense ikinci paragraf hangi cümleyle baslar?
100-) (I) Elimizde, binanin eski dönemlerdeki hâliyle ilgili bilgi ve belge bulunmadigindan onu müzeye dönüstürürken günümüzden eskiye dogru adim adim ilerlemenin dogru olacagini düsündük. (II) Yerli halka ulasip ortak bir sehir kimligi yaratmaniz gerekir, yoksa kendi kendinize müze kurar, eserlerinize tek basiniza bakarsiniz. (III) Çalismalara, pek çok kisinin, sehrin geleneklerini anlattigi bir belgeseli kullanarak basladik. (IV) Müzeciligin bir sergileme isi oldugunu unutmadan, anlatilanlara uygun olarak, tas ve bakir ustalarinin bal mumundan heykellerini yaptik. (V) Kendi müzelerine katkida bulunmaya çagirdigimiz sehir halkindan, eski dibekler, mutfak malzemeleri, altin ve gümüs kaplamali aletler topladik. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerden hangisi düsüncenin akisini bozmaktadir?
101-) Asagidaki cümlelerin hangisinde bir anlatim bozuklugu vardir?
102-) Bu I(projeyi) II(kabul etmesindIII(kisisel) öz güveni IV(rol) V(oynamisti). Bu cümledeki anlatim bozuklugunu gidermek için numaralanmis sözlerden hangisinin atilmasi gerekir?
103-) Daglari I(kapsayan) agaçlarin II(arasindaki) orman gülleri mayis III(ayindçiçek IV(açarak) etrafi V(renklendiriyor). Bu cümledeki numaralanmis sözcüklerden hangisi yanlis kullanilmistir?
104-) Asagidaki cümlelerin hangisinde ayni anlama gelen sözlerin bir arada kullanilmasindan kaynaklanan bir anlatim bozuklugu vardir?
105-) Asagidaki cümlelerin hangisinde bir yazim yanlisi vardir?
106-) Sesler (I) sözcükler ve cümleler bir bütün içinde, birbirleriyle iliskileri sonucunda anlam kazanir. Seslerin degerlerini (II) sözcüklerin anlamlarini (III) cümlelerin metne ya da anlatima katkilarini anlayabilmek için bu birimlerin genel olarak dildeki konumlarini (IV) birlikte verildikleri kavramlarla (V) iliskilerini de bilmek gerekir. Bu parçadaki numaralanmis yerlerden hangisine herhangi bir noktalama isareti koymaya gerek yoktur?
107-) Onun siirlerine I(,) o güne kadar her yerde rastlamak mümkündü II(:) ders kitaplarinda, antolojilerde, takvim yapraklarinda III(...) Bundan böyle onun siirleri, tüm siirlerini derledigi tek siir kitabi olan IV(;) bu kitapta yer alacak V(.) Bu parçadaki numaralanmis noktalama isaretlerinden hangisi yanlis kullanilmistir?
108-) (I) Sinop un sirin ilçelerinden biri olan Erfelek e bir saat sonra geliyoruz. (II) Simdi küçüklü büyüklü yirmi sekiz selaleden olusan Tatlica Çaglayani nda dinleniyoruz. (III) Ayancik ilçesinin sinirindaki Akgöl ü ve yakinindaki Inatli Magarasi ni da dolasiyoruz. (IV) Magara, deniz yüzeyinden 1070 m yükseklikte. (V) Ilkokuldan beri her cografya dersinde adi geçen Ince Burun u görmeden dönmeyecegiz. (VI) Burun daki Salar köyünde yer alan kaya mezarlari görülmeye deger. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerle ilgili olarak asagida verilenlerden hangisi yanlistir?
109-) (I) Anadolu nun birçok yöresinde göz sözcügü su kaynagi anlaminda kullanilir. (II) Kirkgözler de onlarca noktadan çikan bir su kaynagi oldugundan bu adi almis. (III) Bu alan, yüzlerce kus türüne, binlerce tür bitkiye ev sahipligi yapiyor. (IV) Essiz bir dogal güzellige sahip olan bu kaynaktan birçok belde ve köyün içme suyu karsilaniyor. (V) Ayrica binlerce dönüm tarim alani sulaniyor ve elektrik üretiliyor. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerle ilgili olarak asagida verilenlerden hangisi yanlistir?
110-) (I) Yazar, siralama teknigini kullanarak pes pese anlatiyor Istanbul un semtlerini. (II) Istanbul un sokaklarinin en siradan hâllerini ortaya koymak için bu yola basvuruyor. (III) Kentin kalabalik, gürültülü, sikisik hâllerini anlatmaya uygun bir yazi teknigi gelistiriyor. (IV) Tüm semtleri, sokaklari, insanlari, meydanlari ayni teknikle anlatiyor. (V) Bastan sona siralama teknigi kullandigi için anlatim, etkisini yitiriyor; her semt, benzer özellikleriyle ortaya konuyor. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerin hangisinde elestirilen bir durum ve onun sonucu belirtilmektedir?
111-) (I) Bu aylarda Dünya nin kuzeyinde en uzun günler yasaniyor. (II) 1 Mayis ta baslayan aydinlik, yerini 11 Agustos ta karanliga birakiyor. (III) Bu uzak ve soguk diyarlarda günes hiç batmiyor. (IV) Insan ne yapacagini sasiriyor. (V) Ne zaman sabah ne zaman aksam oldugunu anlamakta zorlaniyor. (VI) Eger ilginç bir tatil ve unutamayacaginiz bir deneyim yasamak istiyorsaniz hemen buralara gelin. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerin hangisinde öneri söz konusudur?
112-) (I) Çesitli üniversitelerin ve alanin birçok uzmaninin katilimiyla ortaya çikmis bir yapit bu. (II) Egitimcilere ve anne-babalara, özel egitime gereksinimi olan çocuklara nasil destek olacaklari konusunda yardimci olmak için hazirlanmis. (III) Bu yönüyle kitabin, konuyla ilgili gerekli bilgileri içeren bir rehber oldugu söylenebilir. (IV) Kitabin ilk bölümünde, konuya iliskin genel bilgiler verilmis. (V) Ikinci bölümde ise ileri derecede yetersizligi olan çocuklarla yetenekli ve üstün zekâli çocuklar ve onlarin özellikleri anlatiliyor. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerin hangisinde hem amaç hem de içerikten söz edilmektedir?
113-) (I) Kurulusumuz, bas döndürücü bir hizla gelismesini sürdürüyor. (II) 1950 li yillarda yola çikan kurulusumuz,bugün ülkenin her bölgesinde subeleri bulunan dev bir isletme durumunda. (III) Önümüzdeki yillarda, yeni katilimlarla kurulusumuzun yapisinda köklü degisimler gerçeklesecek. (IV) Dolayisiyla etkinlik alanlarimizda degisip artacak. (V) Bu nedenle yeni isletme planimizi hazirlayacak kisilerin söz konusu gelisim ve degisimleri göz önünde bulundurmalari gerekiyor. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerin hangisinde uyari söz konusudur?
114-) Asagidaki cümlelerin hangisinde tahmin söz konusudur?
115-) (I) Meyvelerin çabuk bozulmasi, insanlari, onlari saklamak için farkli yöntemler bulmaya yöneltti. (II) Sogutma sistemleri olmadigindan insanlar meyveleri kuruttular. (III) Bunlari tatlilarda, yemeklerde kullandilar ya da çerez olarak tükettiler. (IV) Kimilerini kaynatarak reçeller, marmelatlar yaptilar. (V) Eksi olanlarin suyunu yemeklerde kullandilar, kimilerinden de meyve suyu yaptilar. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerin hangilerinde neden-sonuç iliskisi vardir?
116-) Bu yapitta yazar, yurdumuzdaki I(tarihî) ve II(modern) görünümlü saat kulelerini anlatiyor. Kulelerin III(essiz) mimari özelliklerini açikliyor. IV(Bunlarin) kültürel degerlerini hatirlatiyor. Bu V(olaganüstü) yapilarin, birkaçi disinda, acinacak durumda olduguna da dikkat çekiyor.Bu parçadaki parantez içindeki sözlerden hangisi niteleme amaciyla kullanilmamistir?
117-) Yazar, ele aldigi olayin hamurunu, yaraticiligin teknesinde iyice yogurmazsa o olay öykü olmaz. Çünkü bir olay ne kadar gerçek ne kadar çarpici olursa olsun, yazarinin yaratma gücü araciligiyla yepyeni bir anlatimla, yepyeni bir gerçekle ortaya çikmalidir. Bu parçada geçen hamurunu yaraticiligin teknesinde yogurmak sözüyle anlatilmak istenen asagidakilerden hangisidir?
118-) Asagidaki cümlelerin hangisinde parantez içindeki sözler, soyut bir kavrami somutlastirmaktadir?
119-) O, bir çirpida okunacak kadar kisa ama derinligi olan, okurda hiç bitmeyecekmis gibi bir his uyandiran öyküler yaziyor. Anlatilanlar öylesine canli ki okur, ----, böylece öykü kisileriyle özdeslesiyor. Yukarida bos birakilan yere düsüncenin akisina göre asagidakilerden hangisi getirilmelidir?
120-) Kitap fuarlari ---- kitap alisverisinin yapildigi yerler ----, ayni zamanda ülkelerin ---- tanitan, birbirleriyle iliskilerini saglayan ---- noktalaridir. Bu cümledeki bos birakilan yerlere asagidakilerden hangisi getirilmelidir?
online sınav Kitap fuarlari ---- kitap alisverisinin yapildigi yerler ----, ayni zamanda ülkelerin ---- tanitan, birbirleriyle iliskilerini saglayan ---- noktalaridir. Bu cümledeki bos birakilan yerlere asagidakilerden hangisi getirilmelidir? soru detayi
Aksi belirtilmediği sürece, bu sitede yer alan soruların telif hakkı sinavistan.com'a aittir. Bu Web sitesinden yararlanma sorumluluğu size aittir.