1-) Türkiye, 1932 yilinda Asagidakilerden hangisine üye olmustur? (2004)
2-) Fransa, Suriye deki manda yönetimini kaldirarak burada bagimsizligi öngören bir antlasma yapmistir.Bu durum Asagidakilerden hangisine neden olmustur? (2004)
3-) Türkiye ve Fransa arasindaki Hatay sorununda Ingiltere nin Türkiye yi desteklemesinde Asagidaki olaylardan hangisi etkili olmustur? (2003)
4-) 20 Temmuz 1936 da imzalanan Montrö Bogazlar Sözlesmesi nin yapilmasi Asagidakilerden hangisinin sona ermesini saglamistir? (2003)
5-) Atatürk Balkan ittifakinin yapilmasina büyük önem vermis ve ittifakin gerçeklesmesi için çok çalismistir. (2003) Atatürk ü böyle bir ittifaka yönelten gelisme Asagidakilerden hangisidir?
6-) Türkiye nin komsulariyla ve dünya devletleriyle barisçi bir politika izledigini gösteren Asagidaki gelismelerden hangisi Atatürk döneminde gerçeklesmemistir? (2001)
7-) Türkiye Atatürk döneminde, Asagidaki uluslar arasi kuruluslardan hangisine üye olmustur? (2000)
8-) Balkan Pakti nin 2. maddesinde, Paktin hiçbir devlete yönelik olmadigi, amacinin bir Balkan devletine girisilecek silahli saldiri karsisinda o devletin sinirlarini güvence altina almak oldugu açiklanmistir.Bu açiklama Asagidakilerden hangisinin bir göstergesidir? (2000)
9-) Türkiye, 1921-1936 yillari arasindaki dönemde dis politikada, I.Rusya II.ABD III.Fransa devletlerinden hangileri ile birlikte hareket etmistir?
10-) Türkiye, 1923-1930 arasindaki dönemde, Musul sorunu, yabanci okullar ve nüfus mübadelesi konularini çözmek için ugrasmistir. Buna göre 1923-1930 dönemi Türk dis politikasinin özellikleri arasinda Asagidakilerden hangisi gösterilebilir?
11-) Asagidakilerden hangisi Montrö Bogazlar Sözlesmesi nin Türkiye ye sagladigi yararlardan biri degildir?
12-) Türkiye nin 1923-1930 dönemi dis politikasinin özellikleri arasinda Asagidakilerden hangisi gösterilemez?
13-) Türkiye, II. Dünya Savasi na fiilen katilmadigi halde Türk ekonomisi bu savastan olumsuz yönde etkilenmistir. Asagidakilerden hangisi buna sebep olarak gösterilemez?
14-) Sadabat Pakti na Asagidaki ülkelerden hangisi katilmamistir?
15-) Montrö Bogazlar Konferansi nda Asagidaki devletlerden hangisi yer almamistir?
16-) 1936 yilindan itibaren Hatay sorununun gündeme gelmesinde Asagidakilerden hangisinin etkisi olmustur?
17-) Asagidakilerin hangisiyle ilgili sorunlarin çözümü digerlerinden sonra gerçeklestirilmistir?
18-) Fransa ile imzalanan Ankara Antlasmasi yla Hatay da özel bir yönetim kurulmasi, Asagidakilerden hangisine aykiri bir uygulama görünümündedir?
19-) Lozan Antlasmasi nda Bogazlarin yönetimi, ayri bir bütçesi olan ve Türkiye temsilcisinin baskanlik ettigi Bogazlar komisyonu na verilmis, ancak daha sonra, Montrö Bogazlar Sözlesmesi ile Bogazlar Komisyonu, görevini Türkiye Cumhuriyeti ne birakmistir. Bu durum, Asagidakilerden hangisinin bir göstergesidir?
20-) Asagidakilerin hangisinde, Bogazlarin uluslar arasi bir komisyona verilerek bütün devletlerin gemilerine açik tutulmasi hükmü yer almaktadir?
21-) Avrupa da II. Dünya Savasi nin çikma belirtilerinin artmasi ve Akdeniz de güvenligin bozulmasi karsisinda, Türkiye nin 1936 da aldigi önlem Asagidakilerden hangisidir?
22-) Türkiye Cumhuriyeti hükûmetleri, 1925-1937 arasinda balkan Antanti ve Sadabat Pakti nin kurulmasina öncülük etmislerdir. Asagidakilerden hangisi bu girisimlerin amaci degildir?
23-) Türkiye nin günümüzdeki sinirlarinin belirlenmesinde Asagidaki antlasmalardan hangisinin bir rolü olmamistir?
24-) Balkan Antanti, Asagidaki gelismelerin hangisiyle fiilen sona ermistir?
25-) Asagidaki devletlerden hangisinin izledigi dis politikanin güvensizlik yaratmasi Balkan Antanti nin kurulmasinin sebeplerinden biri olmustur?
26-) Türkiye, yabanci okullar, Suriye siniri ve Osmanli borçlari konusunda Asagidaki devletlerden hangisiyle gerginlik yasamistir?
27-) Cumhuriyetin ilk yillarinda Türkiye ile Ingiltere arasindaki gerginlik Asagidakilerden hangisiyle sona ermistir?
28-) Türkiye nin 1923-1930 yillari arasinda ugrastigi konular arasinda Asagidakilerden hangisi gösterilebilir?
29-) Türkiye ile Yunanistan arasindaki sorunlardan hangisinin çözümlenmesi, Balkan Antantinin kurulmasina zemin hazirlamistir?
30-) 1930 yilindan sonra Türkiye nin Yunanistan la gelistirdigi dostluk iliskileri, Asagidakilerden hangisine ortam hazirlamistir?
31-) Atatürk Dönemi nde, Türkiye nin dis politikasinda Asagidakilerin hangisi önemli bir sorun olmamistir?
32-) Türkiye nin Musul u geri almaya çalismasi karsisinda Ingiltere nin gösterdigi tepkilerden biri Asagidakilerden hangisidir?
33-) Asagidakilerden hangisi Musul sorunuyla ilgili dogru bir yargi degildir?
34-) Lozan Baris Antlasmasi ndan sonra, Türk Hükûmeti Asagidakilerden hangisini, iç sorun saydigi için devletlerle görüsmeyi reddetmistir?
35-) Asagidakilerden hangisi, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetleri için bir sorun olmamistir?
36-) İki devletin anlasmasinda Asagidakilerden hangisi temel ilke olarak alinirsa, bu devletlerin birbirlerinin yönetimlerine saygili oldugu söylenebilir?
online sınav İki devletin anlasmasinda Asagidakilerden hangisi temel ilke olarak alinirsa, bu devletlerin birbirlerinin yönetimlerine saygili oldugu söylenebilir? soru detayi
Aksi belirtilmediği sürece, bu sitede yer alan soruların telif hakkı sinavistan.com'a aittir. Bu Web sitesinden yararlanma sorumluluğu size aittir.