1-) Cumhuriyet döneminde yabancilarin elindeki demiryollarinin tümünün satin alinmasi ve bütünüyle yabanci sermayeye dayanan sanayilesme modeli yerine devlet tarafindan öz kaynaklari temel alan sistemin uygulanmasi, (2004) I.Milliyetçilik II.Devletçilik III.Laiklik .yukaridakilerden hangisiyle ilgili degildir?
2-) Cumhuriyetçilik ilkesi Asagidaki ilkelerden hangisiyle dogrudan ilgilidir? (2004)
3-) I.Inkilaplarin temel dayanagi olma II.Akil ve bilime dayanma III.Birbirini tamamlayici nitelikte olma.Özelliklerinden hangileri Atatürk ilkelerinin tümü için geçerlidir? (2002)
4-) Asagidaki Atatürk ilkelerinden hangisi ilk önce yasama geçirilmistir? (2002)
5-) Asagidakilerden hangisi Atatürk ün milliyetçilik anlayisini yansitmaz? (2002)
6-) Atatürk ün Hayatta en hakiki mürsit ilimdir. (hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir.) sözü Asagidaki ilkelerden en çok hangisiyle iliskilidir? (2001)
7-) Terakkiperver Cumhuriyet Firkasi, Asagidaki ilkelerden hangisini kötüye kullanarak Seyh Sait Ayaklanmasi na ortam hazirlamistir? (2001)
8-) Türkiye de Devletçilik ilkesi hangi yildan baslayarak uygulamaya konulmustur? (2000)
9-) Vatandas haksizliga ugradigi zaman, herkese esit biçimde uygulanan yasalarla hakkini arar. Bu anlayis Asagidaki ilkelerden hangisiyle dogrudan ilgilidir? (1999)
10-) I. Devletçilik II.Milliyetçilik III.Inkilâpçilik. Yukaridakilerden hangileri, Atatürk ilkelerinin canli kalmasini saglamistir?
11-) Cumhuriyetçilik, millî egemenlik ve milliyetçiligin dogal sonucu Asagidakilerden hangisidir?
12-) Atatürk ün Devletçilik Ilkesi, Asagidaki ilkelerden hangisinin zorunlu sonucudur?
13-) Toplum hayatinda ayricaliksiz, sinifsiz ve kaynasmis bir ortam olusturan Atatürk ilkesi Asagidakilerden hangisidir?
14-) Atatürk ilkelerinden hangisi vatanin düsman isgâlinden kurtarilmasinda önemli rol oynamistir?
15-) Kurtulus Savasi ndan sonra Atatürk ün tâviz vermedigi temel ilkeler Asagidakilerden hangisidir?
16-) Atatürk Milliyetçiligi nin temel ögesi Asagidakilerden hangisidir?
17-) Asagidakilerden hangisi lâikligin Türk toplumuna sagladigi faydalardan biridir?
18-) Atatürk ün sapka, harf ve takvim alanlarinda gerçeklestirdigi yenilikler Asagidaki ilkelerin hangisiyle ilgilidir?
19-) Çagimizda millî iradeye uyulmasi zorunludur. Bu sebeple Meclisin toplantiya çagirilmasi gerekir. Bu yolla, millet ve ülkenin kaderi üzerinde alinacak kararlarin Meclis denetimine sunulmasi sarttir. Sivas kongresi nde alinan bu karar, Asagidakilerden hangisinin gerçeklestirilmesi için atilmis olan önemli bir adimdir?
20-) Bir ülkede demokrasinin gerçeklestirilmesi öncelikle Asagidakilerden hangisine baglidir?
21-) Asagidakilerden hangisi, Türkiye de Devletçilik Ilkesi nin kabûl edilmesi için dogrudan bir gerekçe olamaz?
22-) Atatürk ün temel hedeflerinden biri sanayi kuruluslarina agirlik vermekti. Ancak halkin elinde bu amaç için yeterli sermaye ve teknolojik birikim yoktu. Bu durum Asagidaki ilkelerden hangisini zorunlu kilmistir?
23-) Asagidaki ilkelerden hangisi vicdan özgürlügünü güvence altina alma amacini gütmektedir?
24-) 1934 de çikarilan bir kanunla, toplumsal siniflari ve ayricaliklari belirten unvanlarin kaldirilmasi, Asagidakilerin hangisiyle en yakindan ilgilidir?
25-) Halkçilik, Asagidaki Atatürk ilkelerinden hangilerinin dogal bir sonucudur?
26-) Bir devletin yönetimindeki çesitli toplumsal gruplara yasalar önünde kesin esitlik saglamasi, Asagidaki ilkelerden hangisinin uygulandigina kanit olabilir?
27-) Her millet, kendi devletini kurup, kendi istegine göre kendisini yönetmelidir görüsü, Asagidakilerin hangisinde verilen ilkelere uygundur?
online sınav Her millet, kendi devletini kurup, kendi istegine göre kendisini yönetmelidir görüsü, Asagidakilerin hangisinde verilen ilkelere uygundur? soru detayi
Aksi belirtilmediği sürece, bu sitede yer alan soruların telif hakkı sinavistan.com'a aittir. Bu Web sitesinden yararlanma sorumluluğu size aittir.