1-) aşağıdakılerden hangısı anlaşma devletlerinin işgal ettiği ilk yerdir?
2-) Misak-ı Milli kararları ile ulusal ve bölünmez bir Türk ülkesinin sınırları çizilmiştir. Kararları kendi alehinde bir gelişme olarak gören İtilaf Devletleri, İstanbul'u resmen işgal ederek parlementoyu da dağıtmışlardır. İtilaf Devletleri'nin Misak-ı Milli kararlarına karşı çıkması Wilson'un aşağıdaki ilkelerinden hangisinin açıkça çiğnendiğinin bir kanıtıdır?
3-) Asagidaki inkilâplardan hangisi çagdaslasmaya yönelik olarak yapilmistir?
4-) Türkiye de bütün vatandaslara ayni hukukun uygulanmasi Asagidakilerden hangiyle gerçeklesmistir?
5-) Yeni Türk devletinin ilk yillarinda özel tesebbüsün desteklenmesine ragmen girisimler yetersiz kalmistir. Bu yetersizlik Asagidakilerden hangisini zorunlu hâle getirmistir?
6-) Asagidakilerden hangisi 25 Kasim 1925 te çikarilan Sapka Kanunu nun disinda tutulmustur?
7-) Asagidakilerden hangisi Atatürk döneminde ticaret ve sanayi alaninda yapilan yeniliklerden degildir?
8-) Izmir (TürkiyIktisat kongresi nde özel tesebbüsün desteklenmesi karari alinmistir. Bu kararin uygulamaya konulmasi için yapilan yenilik Asagidakilerden hangisidir?
9-) Asagidaki inkilâplardan hangisi digerlerinden farkli alanda yapilmistir?
10-) Türk denizleri ve limanlari arasinda tasimacilik hakkinin Türklerin eline geçmesi Asagidaki inkilâplardan hangisiyle gerçeklesmistir?
11-) Cumhuriyet döneminde Asagidakilerden hangisi tarimi gelistirmeye yönelik olarak yapilmistir?
12-) Millî ekonominin ilkelerinin belirlenmesi için, 1923 te Izmir de Türkiye Iktisat kongresi toplanmistir. Asagidakilerden hangisi kongrede alinan kararlar arasinda yer almaz?
13-) Asagidakilerden hangisi ülkemizde ekonomi ve ticaret alanlarindaki islemleri kolaylastirmak amaciyla yapilmistir?
14-) Milli Egitim Bakanligi, Asagidakilerden hangisinin kabûl edilmesiyle egitim ve ögretimin tek sorumlusu hâline gelmistir?
15-) Yeni Türk Devleti nin hukuk alaninda lâiklesmesinin ilk asamasi Asagidakilerden hangisiyle baslamistir?
16-) Asagidakilerden hangisi Cumhuriyetin ilânindan önce meydana gelen olaylardan biri degildir?
17-) Ilk TBMM nin Asagidaki özelliklerinden hangisi Cumhuriyetin ilâni ile sona ermistir?
18-) Asagidakilerden hangisi Atatürk ün siyasî alandaki inkilâplari arasinda gösterilemez?
19-) 1926 da kabûl edilen Medenî Kanun ile toplum hayatimizda büyük degisiklikler meydana gelmistir. Asagidakilerden hangisi Medenî Kanun un getirdigi yeniliklerden biri degildir?
20-) Asagidakilerden hangisi Atatürk Inkilâplarinin amaçlari arasinda gösterilemez?
21-) I.Sanayicilere kredi saglama II.Ücretsiz arazi saglama III.Vergi ve tasimacilikta indirim yapma. Yukaridakilerden hangileri Tesvik-i Sanayi Kanunu nun kapsamindadir?
22-) 189-Atatürk Ilke ve Inkilâplarinda, Asagidaki düsüncelerden hangisinin yeri yoktur?
23-) Asagidakilerden hangisi lâik devlet yönetiminin tam karsitidir?
24-) Izmir Iktisat Kongresi nde ekonomide bagimsizlik ve kendi kendine yeterlilik ilkesi benimsenmistir. Lozan Antlasmasi nin bu ilkeyi destekleyici hükmü, Asagidakilerden hangisidir?
25-) I.Kabotaj Kanunu nun çikartilmasi II.Devletçilik ilkesinin uygulanmasi III.Yabanci isletmelerin millîlestirilmesi. Bu gelismeler, Asagidakilerden hangisiyle ilgilidir?
26-) M. Kemâl, inkilâplarini gerçeklestirirken, kamu oyunun inanç ve düsüncelerine ters düsmemeye özen göstermistir.Asagidakilerden hangisi, M. Kemâl in bu tutumunu kanitlar?
27-) Asagida verilenlerden hangisinde, ikinci olay birinci olayin sonucu degildir?
28-) Cumhuriyet Döneminde tarim alaninda yapilan Asagidaki yeniliklerden hangisinde basarili olunamamistir?
29-) Asagidaki gelismelerden hangisi sanayi alaninda yapilan inkilâplardan biri degildir?
30-) Asagidakilerden hangisi millî egemenligin gerçeklestirilmesi yönünde atilan adimlardan biri degildir?
31-) Asagidakilerden hangisi, Cumhuriyetin ilânindan sonra gerçeklesen yeniliklerden biri degildir?
32-) Asagidakilerden hangisi devlet yapisindaki lâiklesmenin asamalarindan bir degildir?
33-) Asagidaki inkilâplardan hangisi, Tanzimat Dönemi nde çikan kültür ikiliginin ortadan kalkmasini kolaylastirmistir?
34-) 1924 Anayasasi nda yer alan hükümlerden hangisi 1921 Anayasasi nda da yer almistir?
35-) Yasama gücünün TBMM ye, yürütmenin ise Cumhurbaskaninin atadigi Bakanlar Kuruluna birakilacagi hükmü, Asagidakilerden hangisinde yer almistir?
36-) Asagidaki inkilaplardan hangisinin Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile yakindan ilgisi vardir?
37-) I.Hiyaneti vataniye Kanunu II.Agnam vergisinin arttirilmasi hakkinda kanun III.Tekâlif-i Milliye (ulusal yükümlülük) Emirleri. Yukaridakilerden hangisini TBMM çikarmistir? (2004)
38-) 1923 yilinda 1921 Anayasasi nda bazi degisiklikler yapilmistir. Asagidakilerden hangisi bu degisikliklerden birisi degildir? (2004)
39-) I.Bati Anadolu da yasayan Rumlar II.Gümülcine ve Selanik te yasayan Türkler III.Imroz, Bozcaada ve Istanbul da yasayan Rumlar IV.Teselya ve Makedonya da yasayan Türkler. Yukaridakilerden hangisi Lozan Antlasmasi nda nüfus degisimi disinda tutulmustur? (2004)
40-) Sakarya Savasi ndan sonra Fransa nin TBMM ile Ankara Antlasmasi ni yapmasi Asagidakilerden hangisini gösterir? (2004)
41-) Kurtulus Savasi nda Mustafa Kemal e Baskomutanlik yetkisini Asagidakilerden hangisi vermistir? (2004)
42-) Türkiye, Lozan görüsmeleri sirasinda ABD ile olan iliskilerine önem vermistir. Asagidakilerden hangisi Türkiye nin bu iliskiye önem vermesinin amaci olamaz? (2003)
43-) 1923 sonbaharinda Fethi Okyar Hükümeti nin çekilmesiyle meydana gelen hükümet bunalimi Asagidaki olaylardan hangisinin gerçeklesmesine zemin hazirlamistir? (2003)
44-) TBMM açildigi günden itibaren çesitli tehditlerle karsilasmistir. TBMM bu tehditlerin giderilmesi için bir takim önlemler almistir. Asagidakilerden hangisi TBMM nin kendini korumaya yönelik aldigi tedbirlerden biri degildir? (2003)
45-) TBMM, 5 Agustos 1921 tarihinde Mustafa Kemal e yetkilerini üç ay süre ile devrederek Baskomutanliga atadi.TBMM nin böyle bir karar almasinda Asagidakilerden hangisinin etkisi en fazladir? (2003)
46-) I.Sakarya Savasi II.Eskisehir-Kütahya savasi III.Birinci Inönü Savasi IV.TBMM nin açilmasi. Yukarida verilen olaylarin kronolojik siralamasi asagidakilerden hangisidir? (2003)
47-) Sovyet Rusya nin Kurtulus Savasi nda TBMM nin yaninda yer alarak onu desteklemesinin nedeni Asagidakilerden hangisidir? (2003)
48-) Kurtulus Savasi nin devam ettigi dönemde TBMM siyasi antlasmalar yaparak Türk halkinin ekonomik ve siyasal çikarlarini diger devletlere kabul ettirmeye çalismistir. Bu dönemde TBMM Asagidaki devletlerden hangisine ilk olarak kapitülasyonlarin kaldirilmasini kabul ettirmistir? (2003)
49-) 22 Ağustos – 12 Eylül 1921 tarihleri arasında gerçekleşen Sakarya Savaşı öncesinde aşağıdaki hazırlıklardan hangisi yapılmamıştır? (2002 KPSS)
50-) 21 Subat 1921 de Itilaf Devletleri Londra da Sevr Antlasmasi ni gözden geçirip yeni Türk Devleti ne kabul ettirmek istediler. Itilaf Devletlerini böyle bir davranisa yönelten Türk askeri basarisi hangi savasla saglanmistir? (2002)
51-) I.Dogu Trakya II.Istanbul III.Bogazlar IV.Bati Trakya. Mudanya görüsmelerinde yukaridakilerden hangileriyle ilgili bir karar alinmamistir? (2001)
52-) Türkiye, Fener Rum Patrikhanesi nin Istanbul dan çikartilmasi istegini Asagidakilerden hangisiyle ilgili görüsmelerde dile getirmistir? (2001)
53-) Türk ordusunun Sakarya nehrinin dogusuna çekilmesi, Asagidakilerden hangisinde olmustur? (2001)
54-) I.Kars, Sarikamis, Kagizman, Kulp (Tuzlucve Igdir in yeniden Türk topraklarina katilmasi II.Batum un Gürcistan a birakilmasi III.Kafkas petrollerinin isletilmesi. Yukaridakilerden hangileri, Gümrü Antlasmasi nin kapsamindadir? (2001)
55-) Türkiye deki Rumlar ile Yunanistan daki Türklerin mübadele (degis-tokus) edilmesi; ancak Bati Trakya Türkleri ile Istanbul Rumlarinin bu mübadele disinda tutulmasi, Asagidakilerden hangisinin kararlari arasindadir? (2000)
56-) Asagidakilerden hangisi, Mudanya Mütarekesi nin kosullarindan biri degildir? (2000)
57-) 5 Agustos 1921 tarihinde kabul edilen bir yasayla Meclis, kendisine ait yetkileri ve baskomutanlik görevini Mustafa Kemal e vermistir. Asagidakilerden hangisinin bu durumun bir sonucu oldugu savunulamaz? (2000)
58-) I.Batum un Gürcistan a birakilmasi II.Türkiye nin Batum Limani ndan gümrük ödemeksizin yararlanabilmesi III. Nahçivan bölgesinin özerk bir yönetime sahip olmasi.Asagidaki antlasmalardan hangisinin sonuçlari arasindadir? (2000)
59-) I.Yeni devletin yönetim seklinin ne oldugu II.Yasama ve yürütme erklerinin nerede toplandigi III.Vekillerin (Bakanlarin) nasil seçilecegi. Yukaridakilerden hangileri 1921 Anayasasi nda açikça belirtilmemistir? (2000)
60-) Anlasma Devletlerinin Sevr Antlasmasi nin bazi maddelerinde degisiklik yapmak amaciyla Londra Konferansi ni düzenlemelerinde, I.Birinci Inönü Savasi II.Çerkez Ethem Ayaklanmasi nin bastirilmasi III.Fransa ile yapilan Ankara Antlasmasi. Gelismelerinden hangileri etkili olmustur? (2000)
61-) Mustafa Kemal, Istanbul Hükümeti temsilcileriyle Bilecik te yaptigi görüsmede kendisini TBMM ve Hükümet Baskani seklinde tanitmistir. Mustafa Kemal in kendisini böyle tanitmasindaki amacinin Asagidakilerden hangisi oldugu savunulabilir? (2000)
62-) I.Gümrü Antlasmasi nin yapilmasi II.Moskova Antlasmasi nin yapilmasi III.Türk ordusunun Sakarya nin dogusuna çekilmesi. Gelismelerinden hangileri Eskisehir-Kütahya Savaslarinin sonuçlari arasinda yer alir? (2000)
63-) Hükümetin kurulmasi ile ilgili 2 Mayis 1920 tarihli yasaya göre, bakanlar, TBMM üyeleri arasinda mutlak çogunlukla seçilirdi. Daha sonra bu kural, bakanlarin TBMM baskaninin meclis üyeleri içinden gösterdigi adaylar arasindan mutlak çogunlukla seçilmesi seklinde degistirilmistir.Yapilan bu degisiklikle Asagidakilerden hangisi amaçlanmistir? (2000)
64-) Türkiye deki yabancilarin, hukuk alanindaki ayricali durumu Asagidaki antlasmalarin hangisiyle sona ermistir? (1999)
65-) I.Güçler birligi ilkesinin benimsenmesi II.Nerenin baskent olacaginin belirlenmesi III.Milletvekili seçimlerinin 2 yilda bir yapilacaginin öngörülmesi. Özelliklerinden hangileri 1921 Anayasasi nda yoktur? (1999)
66-) Asagidakilerden hangisi Gümrü Antlasmasi nin özelliklerinden biri degildir? (1999)
67-) Asagidakilerden hangisi I. Inönü ve Sakarya Savaslarinin ortak özelliklerinde biri degildir? (1999)
68-) Millî Mücadele Dönemi nde meydana gelen; I.TBMM nin açilmasi II. Iç isyânlarin baslamasi III.Birinci Inönü Muharebesi nin kazanilmasi IV.Kütahya-Eskisehir Muharebeleri V.Sakarya Meydan Muharebesi nin kazanilmasi. Olaylarindan hangileri dis siyasette güçlü ve sözü geçer olmanin ancak Içte de güçlü bulunmakla gerçeklesecegine kanit olarak gösterilebilir?
69-) TBMM de M. Kemâl i destekleyen Müdafaa-i Hukuk Grubu nun (1. Grup) kurdugu parti Asagidakilerden hangisidir?
70-) Asagidakilerden hangisinde sebep - sonuç iliskisi yoktur?
71-) Birinci Inönü Muharebesi nin sonuçlari arasinda Asagidakilerden hangisi yoktur?
72-) Asagidakilerden hangisi Sakarya Meydan Muharebesi nin sonuçlarindan biri degildir?
73-) Asagidakilerin hangisinin çözümünde Misâk-i Millî den ödün verilmistir?
74-) M. Kemâl in Tekâlif-i Millîye Emirleri ni yayinlamasi hangi yetkiyi kullandigini gösterir?
75-) Dogu sinirimiz hangi antlasma ile kesin seklini almistir?
76-) Asagidakilrden hangisi I. TBMM nin yaptigi çalismalardan biri degildir?
77-) Sevr Antlasmasi nin son hazirliklari Asagidakilerden hangisinde yapilmistir?
78-) TBMM nin hukukî varliginin uluslar arasi alanda taninmasini hizlandiran gelisme Asagidakilerden hangisidir?
79-) Asagidakilerden hangisi ile meclis baskaninin ayni zamanda hükûmet baskani olmasi ilkesinden vazgeçilmistir?
80-) Asagidakilerden hangisi Yunanistan dan Lozan Baris Antlasmasi nda savas tazminati olarak alinmistir?
81-) Lozan Antlasmasi nin Asagidaki özelliklerinden hangisi, bu antlasmanin uluslar arasi düzeyde önemli bir belge hâline gelmesinde en az etkilidir?
82-) Asagidakilerden hangisi, Lozan Antlasmasi na önemli bir uluslar arasi antlasma niteligi kazandirmaktadir?
83-) Asagidaki sorunlardan hangisi, Lozan Antlasmasi nda çözüme kavusmamistir?
84-) Asagidakilerden hangisi, Millî Mücadele nin kazanilmasi ile dogrudan iliskili degildir?
85-) Lozan Baris görüsmelerinde Türkiye nin isteklerine en çok direnen devletler, Asagidakilerin hangisinde birlikte verilmistir?
86-) Lozan Baris görüsmelerinde, TBMM temsilcisi Ismet Pasa Asagidakilerin hangisinde Itilâf Devletlerine kesinlikle ödün vermemistir?
87-) Asagidaki sehirlerden hangisi, düsman isgâlinden savas yapmadan kurtarilmistir?
88-) Mudanya Ateskes Antlasmasi nin Asagidaki maddelerinden hangisi Osmanli Devleti nin hukuken sona erdigini göstermektedir?
89-) Asagidakilerden hangisinde, Yunanlilarin Dogu Trakya yi bosaltmalari hükmü yer almaktadir?
90-) Asagidakilerden hangisi, Mudanya Ateskes Antlasmasi na ortam hazirlayan sebeplerden biri degildir?
91-) I.Birinci Inönü Muharebesi II.Sakarya Meydan Muharebesi III.Baskomutanlik Meydan Muharebesi. Asagidakilerden hangisi, bu muharebelerin bir sonucu degildir?
92-) TBMM, I.I. ve II. Inönü Savaslarini kazanmasi üzerine Sovyetler Birligi ile Moskova Antlasmasi ni, II.Sakarya Meydan Muharebesi ni kazanmasi üzerine Fransa ile Ankara Antlasmasi ni, III.Baskomutanlik Meydan Muharebesi ni kazanmasi üzerine de, Itilâf. Devletleriyle Mudanya Ateskes Antlasmasi ni imzalamistir. Bu bilgilerin isiginda Asagidaki yargilardan hangisine ulasilabilir?
93-) Sakarya zaferinden sonra, Itilâf Devletlerinin, Türk ve Yunan devletlerine ateskes önerisinde bulunmalarinin asil amaci Asagidakilerden hangisidir?
94-) Asagidakilerden hangisi ikili antlasmalara bir örnektir?
95-) Asagidakilerden hangisinin imzalanmasi, TBMM nin taninmasi ile ilgili olarak Fransa nin Ingiltere ile görüs ayriligina düstügünün somut göstergesidir?
96-) Asagidakilerden hangisi, Sakarya Meydan Muharebesi nin sonuçlarindan biri degildir?
97-) Moskova Antlasmasi nin asagida verilen maddelerinden hangisi, TBMM Hükûmeti ile Sovyet Rusya nin siyasî alanda birlikte hareket edecekleri anlamini tasimaktadir?
98-) TBMM ile Sovyet Rusya arasinda imzalanan Moskova Antlasmasi nda, Osmanli Devleti ile Çarlik Rusyasi arasinda yapilmis olan antlasmalar geçersizdir hükmü yer almaktadir. Antlasmada bu hükmün yer almasi, Asagidakilerden hangisi dogrultusunda bir gelismedir?
99-) TBMM, ilk siyasî iliskiyi Asagidaki hangi Avrupa ülkesiyle kurmustur?
100-) I.TBMM Hükûmeti, Londra Konferansi na katilarak Misâk-i Millî yi dünya kamu oyuna duyurmayi amaçlamistir. Ayrica, konferansa katilmakla Itilâf Devletlerinin hangi konuda Türkler aleyhine bir propaganda baslatmalarini önlemistir?
101-) I.TBMM üyeleri arasinda, Asagidakilerden hangisi ile ilgili olarak bir görüs ayriligi ortaya çikmamistir?
102-) TBMM nin Londra Konferansi na çagirilmasinda Asagidakilerden hangisinin etkisi yoktur?
103-) Asagidakilerden hangisi, TBMM nin açilmasindan sonra Itilâf Devletlerinin Londra da bir konferans düzenlemeye karar vermelerinde etkili olmustur?
104-) I.Inönü Zaferi nden sonra, hangi devletler, Yunanistan in Londra Konferansi na katilmasini saglamaya çalismislardir.
105-) Çerkez Ethem in TBMM Hükûmeti ne isyân etmesi üzerine siyasî ve askerî durumu kendi lehine gören Yunanistan isgâl hareketlerini hizlandirmistir. TBMM Ordusu nun Yunanlilari durdurmak amaciyla yaptigi muharebe Asagidakilerden hangisidir?
106-) 23 Nisan 1920 de kurulan TBMM nin 1 Nisan 1923 te yenilenmesinin ana sebebi Asagidakilerden hangisidir?
107-) Asagidakilerden hangisi, I.TBMM Dönemi gelismelerinden degildir?
108-) I.TBMM nin yeni bir devlet düzenine geçilmesini saglayici yönleri de bulunmasina ragmen bu yönleri ön plâna çikartilmamistir. Böyle bir tutumun amaci Asagidakilerden hangisidir?
109-) TBMM Hükûmeti Osmanli yönetiminin Asagidaki uygulamalarindan hangisine karsi çikmamistir?
110-) Millî Mücadele nin devam ettigi günlerde Bati Anadolu daki Kuvva-i Millîye birliklerine emir gönderilerek, suçlu görülen vatandaslarin cezalandirilmamasi, bunlarin Istiklâl Mahkemeleri ne verilmesi istenmistir. Bu emrin, Asagidaki amaçlardan hangisine yönelik oldugu söylenemez?
111-) I.Vatan ve milletin kurtulusunu her seyin üstünde tutma. II.Ülke yönetimini elinde bulunduran tek organ olma. III.Kurdugu hükûmeti devam ettirme. IV.Lâik düzene geçmeyi amaçlama. V.Dis iliskilerde güçlü olma prensibini benimseme Yukaridakilerden hangileri, I.TBMM nin Millî Mücadele nin sonuna kadar düzenliçalismasini ve süratle karar almasini saglamistir?
112-) Asagidakilerden hangisi 1921 Anayasasi nin dayandigi ilkelerden degildir?
113-) Asagidakilerden hangisi, I.TBMM nin aldigi kararlardan biri degildir?
114-) TBMM nin asagida aldigi kararlarin hangisinde, cumhuriyet yönetimine geçilecegi en kesin bir sekilde ifade edilmistir?
115-) I.TBMM Hükûmeti üyeleri kimler arasindan seçilmistir?
116-) I.TBBM yeni Türk Devleti ne islerlik kazandirmak amaciyla Asagidakilerden hangisini digerlerinden daha önce gerçeklestirmistir?
117-) Asagidakilerden hangisi, I. TBBM nin kurulus amaçlari arasinda yer almamistir?
118-) M. Kemâl, 23 Nisan 1920 de Meclise verdigi önergede geçici kaydiyla bir hükûmet reisi tanimak veya padisah kaymakami atamak dogru degildir demistir. M. Kemâl bu sözleriyle Asagidakilerden hangisini anlatmak istemistir?
119-) Asagidakilerden hangisi I.TBMM nin açilisindan önce olmustur?
120-) Misak-i Milli de alinan Türkiye deki azinliklara komsu memleketlerdeki Türklere verilen haklar kadar hak verilecektir karari ile ne yapilmak istenmistir? (2004)
121-) Temsilciler Kurulu, Amasya Görüsmeleri nde Istanbul Hükümeti nden Sivas Kongresi nin saptadigi dis politikaya uymasini istemistir. Buna göre; Temsilciler Kurulu nun Asagidakilerden hangisini vurguladigi savunulur? (2004)
122-) 28 Ocak 1920 de kabul edilen Misak-i Milli kararlari Asagidaki kuruluslardan hangisi tarafindan alinmistir? (2002)
123-) I.Alasehir Kongresi II.Sivas Kongresi III.Afyon Kongresi IV.Erzurum Kongresi. Yukaridaki kongrelerden hangilerinde, manda ve himayenin reddedilmesi kararsi alinmistir? (2001)
124-) Temsilciler Kurulu, I.Istanbul Hükümeti nin yaptigi islerin Mebuslar Meclisi nce kontrol edilmesini II.Anlasma Devletleri ile Osmanli Devleti arasinda yapilacak baris konferansina Temsilciler Kurulu nca da uygun bulunacak kimselerin katilmasini. III.Istanbul Hükümeti nin Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ni resmen tanimasini istemistir.Temsilciler Kurulu nun bu isteklerinin hangilerinde, Anadolu Hareketi ni siyasallastirmak amaci vardir? (2000)
125-) Erzurum Kongresi nde alinan Temsilciler Kurulu doguyu temsil eder karari, Sivas Kongresi nde Temsilciler Kurulu vatanin tümünü temsil eder seklinde degistirilmistir. Bu degisiklik Sivas Kongresi ile ilgili olarak Asagidakilerden hangisine bir kanittir? (2000)
126-) Sivas Kongresi nde delegeler, vatanin kurtulusu ve mutlulugundan baska hiç bir kisisel amaç izlemeyeceklerine, mevcut siyasi partilerden hiç birinin amaçlarina hizmet etmeyeceklerine dair yemin etmislerdir.Asagidakilerden hangisi, böyle bir yemine gereksinim duyulmasinin nedenlerinden biridir?(2000)
127-) Milli Mücadele Dönemi nde; I.Padisah iradesine karsi bir ayaklanma baslatilmalidir.II.Türk ulusu isgallere katlanmak yerine, bagimsiz yasamak için savasmalidir. III.Ordu, alinan kararlarin uygulanmasinda görevlendirilmelidir. düsünceleri ilk kez Asagidakilerden hangisinde ele alinmistir? (1999)
128-) Kurtulus Savasi nda; I.Mevcut siyasi partilerin hiç birinin amaçlarina hizmet edilmemesi. II.Ali Fuar Pasa nin Kuva-i Milliye Kumandanligina getirilmesi.Kararlari Asagidakilerden hangisinde alinmistir?(1999)
129-) Mustafa Kemal in Erzurum Kongresi ne katilmasi Asagidakilerden hangisiyle mesrûluk kazanmistir? (1999)
130-) Millî Mücadele nin temelini olusturan ve M. Kemâl in baskanligini yaptigi millî kurulus Asagidakilerden hangisidir?
131-) Misak-i Milli de; I.Bati Trakya II.Kars, Ardahan, Artvin III.Arap ülkeleri IV.Dogu Trakya. yörelerinden hangilerinin siyasi geleceklerinin belirlenmesi için halkoylamasi yapilmasi istenmistir? (1999)
132-) Erzurum ve Sivas kongrelerinde seçilen Temsil Kurulu nun görevi, Asagidaki olusumlarin hangisiyle sona ermistir?
133-) M. Kemâl, millî güçleri birlestirmek amaciyla öncelikle Asagidakilerden hangisinin kurulmasina agirlik vermistir?
134-) Itilâf Devletlerinin Osmanli Meclis-i Mebusani ni kapatmalari, Asagidaki gelismelerden hangisine yol açmistir?
135-) Asagidakilerden hangisi son Osmanli Meclis-i Mebusani nin onayindan geçmistir?
136-) Asagidakilerden hangisi, M. Kemâl e, Millî Mücadele yi padisah adina da yürüttügünü söyleme imkâni vermistir?
137-) Osmanli Devleti nde, Itilâf Devletlerinin Asagidaki girisimlerinden hangisi dogrudan millî iradeyi yok etmeyi amaçlamistir?
138-) Erzurum Kongresi nin Asagidaki kararlarindan hangisi, Misâk-i Millî de de yer almistir?
139-) Misâk-i Millî de Batum, Ardahan, Kars ve Bati Trakya için gerekirse halk oyuna gidilebilecegi görüsüne yer verilmistir. Bu yörelerin hangi özelliginden dolayi halk oylamasinin çikarlarimiza uygun olacagi düsünülmüstür?
140-) Son Osmanli Mebuslar Meclisi nde alinacak kararlarin taslagini M. Kemâl hazirlamistir. Sadece vatanin bütünlügünü korumaya yönelik (Misâk-i Millî) kararlarda taslaga uyulmus, digerlerinde uyulmamistir.Milletvekillerini böyle farkli kararlar almalarinda Asagidakilerden hangisi en çok etkili olmustur?
141-) Istanbul Hükûmeti, Amasya Protokolünde yer alan Temsil Kurulu nun rizasi olmadan düsmanlarla baris görüsmelerine gidilmemesi kararini reddetmis, Mebusan Meclis nin toplanmasi kararini ise kabûl etmistir. Istanbul Hükûmeti nin, Temsil Kurulu na verilmek istenen yetkiyi kabûl etmemekle ulasmak istedigi amaç, Asagidakilerden hangisidir?
142-) Amasya Protokolü ile Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuku Milliye Cemiyeti, yasal bir kurulus olarak Istanbul Hükûmeti nce taninmistir.Istanbul Hükûmeti tarafindan taninmasi, bu cemiyete hangi konuda önemli bir imkân saglamistir?
143-) Asagidakilerden hangisi, Istanbul Hükûmeti nin, Sivas Kongresi nde seçilen Temsilciler Kurulu nu tanidigina kanit olarak gösterilebilir?
144-) Asagidakilerden hangisi, Anadolu Hareketi nin Istanbul Hükûmeti nce de tanindigini gösterir?
145-) Kurtulus savasi nin Hazirlik Dönemi nde yerel ve millî kongreler yapilmis, ardindan TBMM açilmistir. Bu gelismeler, Asagidakilerden hangisi için bir hazirlik sayilamaz?
146-) Kurtulus Savasi sürerken, M. Kemâl, Artik Istanbul Anadolu ya hâkim degil tâbi olmak mecburiyetindedir görüsünü savunmustur. Asagidakilerden hangisi bu görüsü destekleyen bir gerekçe olamaz?
147-) Asagidakilerden hangisinde millî güçlerin birlestirilmesine karar verilmistir?
148-) 53-Sivas Kongresi nden sonra Temsilciler Kurulu, Istanbul Hükûmeti ile yönetim yönünden iliski ve her türlü haberlesmeyi kesmis, Istanbul dan Anadolu ya atanan komutan ve valileri kabûl etmeyerek geri göndermistir.Temsilciler Kurulu nun bu tutumunun amaci Asagidakilerden hangisidir?
149-) Itilâf Devletleri, Erzurum ve Sivas kongrelerinin dagitilmasi yönünde ciddi önlemler almazlarken, son Osmanli Mebusan Meclisi nin Misâk-i Millî yi kabûl ve ilân etmeleri üzerine bu meclisi kapatmislardir. Itilâf Devletlerinin Erzurum ve Sivas kongrelerine karsi önlem almamis olmalari nasil açiklanabilir?
150-) Heyeti Temsiliye, Dogu Anadolu nun bütününü temsil eder karari, Heyeti Temsiliye, yurdun bütününü temsil eder seklinde yeniden düzenlenmistir.Bu yeni düzenleme, Asagidakilerden hangisinde yapilmistir?
151-) Kurtulus Savasi nin devam ettigi günlerde Anadolu ya geçerek mücadeleye katilanlardan bazilari, M. Kemâl in, Izmir cephesi ne gidip komutayi eline almasi gerekirken, kendi tutkusunu gidermek için hükûmet kurmakla ugrastigini ileri sürmüslerdir. Bu görüs, Asagidakilerden hangisinden kaynaklanmis olamaz?
152-) Erzurum Kongresi kararlari arasinda, millî iradenin ve toplanan millî güçlerin Padisahlik ve Halifelik makamini kurtaracagi hükmü de yer almistir. Millî egemenlik anlayisina ters düsen böyle bir karar alinmasinin temel sebebi Asagidakilerden hangisidir?
153-) Millî egemenligimizin kosulsuz olarak gerçeklestirilmesine ilk kez nerede karar verilmistir?
154-) Kurtulus Savasi nin basladigi günlerde M. Kemâl, askerî alandan çok bir millet meclisi kurmaya öncelik vermistir. O nun bu yolla ulasmak istedigi amaç nedir?
155-) Amasya Genelgesi nde, Sivas ta toplanacak kongre için gelecek delegelerin seçimini Müdafaa-i Hukuk, Redd-i Ilhak cemiyetleri ve belediyelerin yapmasi istenmistir.Bu yolla ulasilmak istenen amaç Asagidakilerden hangisidir?
156-) Amasya Genelgesi nde, Sivas ta toplanacak kongreye katilacak delegelerin, Müdafaa-i Hukuk, Redd-i Ilhak cemiyetleri ve belediyeler araciligiyla seçilmeleri istenmistir. Bu istegin amaci Asagidakilerden hangisidir?
157-) M. Kemâl in, Millî Mücadele nin sürdügü yillarda Türk milletine, milletin gelecegini, milletin kendi iradesi belirleyecektir ilkesini benimsetmeye çalismasinin temel amaci Asagidakilerden hangisidir?
158-) Osmanli Hükûmeti nin millete olan sorumlulugunu yerine getirmedigi, ilk kez Asagidakilerden hangisinde kamu oyuna duyurulmaya çalisilmistir?
159-) Amasya Genelgesi nin, Kurtulus Savasi ndaki önemi en çok hangi özelliginden kaynaklanmaktadir?
online sınav Amasya Genelgesi nin, Kurtulus Savasi ndaki önemi en çok hangi özelliginden kaynaklanmaktadir? soru detayi
Aksi belirtilmediği sürece, bu sitede yer alan soruların telif hakkı sinavistan.com'a aittir. Bu Web sitesinden yararlanma sorumluluğu size aittir.