1-) ”Denek olarak iki grup alınmış, bunlardan birinci gruptakiler oyuncak bir bebeğe sert bir şekilde vurduklarında şeker verilerek ödüllendirilmiş, diğer gruptaki çocuklar ise bebeğe hafifçe vurdukları zaman ödüllendirilmişlerdir. Daha sonra her iki gruptaki çocuklar bu deneye katılmayan diğer çocuklarla oynamışlardır. Deney sırasında oyuncak bebeğe sert bir şekilde vurduklarında ödül alanlar, diğerlerine oranla daha fazla saldırgan davranış göstermişlerdir. Yukarıdaki deneye göre saldırgan davranışların nedeni ne olabilir?
2-) ”Bir arkadaşın doğum günü partisindesiniz ve içki içmek istiyorsunuz. İçki içmenin sizi biraz sarhoş edeceğini, böylece daha hoş sohbet olacağını ve gerginliğinizi atarak diğerleriyle biraz daha serbestçe ilişki kurabileceğinizi umuyorsunuz. İçki bu yönleriyle size çekici geliyor. Ancak partiden sonra bir süre araba kullanacaksınız ve içki içerseniz kaza yapma olasılığının artacağını biliyorsunuz. Bir yandan içki içmek istiyorsunuz, bir yandan çekiniyorsunuz.” Yukarıda anlatılan durum hangi çatışma türüne girer?
3-) ”Dile benden ne dilersen” sözüyle karşılaşan birey özellikle hangi çatışma durumunu yaşamaktadır?
4-) Ünlü bir yüzücü, geçirmiş olduğu çocuk felcinin bıraktığı devinim yetersizliğine karşı, yılmadan savaşarak başarıya ulaşmıştır. Kekemeliğinden kurtulmak için çabalayan Demosten sonunda ünlü bir konuşmacı olmuştur. Bu durum, aşağıdaki savunma mekanizmalarından hangisine örnek oluşturur?
5-) Bireyin akıl sağlığındaki bozulmalar nevroz ve psikoz diye ikiye ayrılır. Psikozlar nevrozlara oranla daha ileri bir bozulmayı anlatır. Aşağıdakilerden hangisi bir psikoz türüdür?
6-) Gerektiği gibi davranmış görünmemiz için uydurduğumuz makul, mantıklı yalanlara ”bahane bulma mekanizması” denir. Aşağıdakilerden hangisi bu savunma mekanizmasına uygun bir örnek değildir?
7-) Aşağıdakilerden hangisi psikolojik yönden normal bir insanda genellikle görülmez?
8-) Çocuk sahibi olmayı isteyen ama getireceği sorumluluklardan korkan bir çiftin içine düştüğü psikolojik durum aşağıdakilerden hangisidir?
9-) Bir bireyin psikolojik açıdan normal bir insan olduğu biliniyorsa o birey için aşağıdakilerden hangisi söz konusudur?
10-) Çocukların kendi aralarındaki kavgalarda kendilerini güçsüz hissettiklerinde, hırpalayan kişiye ”benim babam senin babanı döver” demeleri aşağıdaki savunma mekanizmalarından hangisine örnek gösterilebilir?
online sınav Çocukların kendi aralarındaki kavgalarda kendilerini güçsüz hissettiklerinde, hırpalayan kişiye ”benim babam senin babanı döver” demeleri aşağıdaki savunma mekanizmalarından hangisine örnek gösterilebilir? soru detayi
Aksi belirtilmediği sürece, bu sitede yer alan soruların telif hakkı sinavistan.com'a aittir. Bu Web sitesinden yararlanma sorumluluğu size aittir.