1-) 2009 Eurovision Sarki Yarismasinda Türkiyeyi temsil eden Hadise kaçinci olmustur?
2-) 2009 yili baslarinda Meksikada ortaya çikarak Amerikaya, Avrupa ülkelerine ve daha sonra da dünyanin diger bölgelerine yayilan, yüksek atesle baslayip ölümlere yol açan hastaligin halk arasinda bilinen adi asagidakilerden hangisidir?
3-) Türkiyenin dogal kosullari göz önüne alindiginda, asagidaki cografi bölgelerin hangisinde yil içinde orman yangini görülme olasiliginin en fazla olmasi beklenir?
4-) Dünya barisini, güvenligini korumak ve uluslararasi ekonomik, toplumsal ve kültürel is birligini olusturmak için 1945 yilinda kurulmus olan uluslararasi örgüt asagidakilerden hangisidir?
5-) Asagidakilerden hangisi G-8 ülkelerinden biri degildir?
6-) Türk Sanayicileri ve Is Adamlari Derneginin (TÜSIAbaskani kimdir?
7-) Türkiyede son yerel seçimler hangi tarihte yapilmistir?
8-) Istanbul Emniyet Müdürü kimdir?
9-) Polis Haftasi her yil hangi tarihler arasinda kutlanmaktadir?
10-) Asagidakilerden hangisi bir hükümlünün cezasinin infazi veya bir sanigin yargilanmasi için iadesi maksadiyla görüldügü yerde tutuklanmasi amaciyla uluslararasi düzeyde yayimlanan bültendir?
11-) I. Emniyet Genel Müdürlügü II. Jandarma Genel Komutanligi III. Sahil Güvenlik Komutanligi Yukaridaki teskilatlardan genel kolluk hizmetlerini yerine getirenler asagidakilerin hangisinde birlikte verilmistir?
12-) 1982 Anayasasina göre, asagidaki bakanlardan hangisinin TBMM genel seçimlerinden önce görevinden çekilmesi gerekir?
13-) 1982 Anayasasina göre, TBMMnin manevi varligindan ayrilamayacak olan Türk Silahli Kuvvetlerinin Baskomutanligini asagidakilerden hangisi temsil eder?
14-) 1982 Anayasasina göre, asagidakilerden hangisi bir kimsenin Cumhurbaskani seçilebilmesi için mutlaka tasimasi gereken niteliklerden biri degildir?
15-) 1982 Anayasasina göre, TBMM kaç milletvekilinden olusur?
16-) 1982 Anayasasina göre, Cumhurbaskaninin TBMMce kabul edilen kanunlari en çok kaç gün içinde yayimlamasi veya bir kez daha görüsülmesi için TBMMye geri göndermesi gerekir?
17-) 1982 Anayasasinda yapilan degisiklikle daha önce 30 olan milletvekili seçilebilme yasi en az kaç olarak belirlenmistir?
18-) 1982 Anayasasina göre, Cumhurbaskaninin hastalik veya yurt disina çikma gibi sebeplerle geçici olarak görevinden ayrilmasi hâllerinde, Cumhurbaskanligina asagidakilerden hangisi vekâlet eder?
19-) 1982 Anayasasina göre, savas hâli ilani yetkisi asagidakilerden hangisine aittir?
20-) Asagidakilerden hangisi, 1982 Anayasasinin 3. maddesine göre degistirilmesi ve degistirilmesinin teklif edilmesi yasaklanmis olanlar arasinda yer almaz?
21-) Asagidakilerden hangisi hukuk devleti ilkesinin unsurlarindan biri degildir?
22-) Asagidakilerden hangisi Cumhurbaskaninin görev ve yetkileri arasinda yer almaz?
23-) 1982 Anayasasina göre, sikiyönetim hâlinde sikiyönetim komutanlari asagidakilerden hangisine bagli olarak görev yapar?
24-) Türkiyenin bazi hava alanlarinda deniz turizmi nedeniyle mayis-ekim döneminde dis hatlar yolcu sayisinda artis olur. Asagidaki merkezlerin hangisinde yer alan hava alaninda bu tür bir artisin daha az olmasi beklenir?
25-) Bir yerde endüstrinin kurulabilmesi ve gelisebilmesi için gerekli kosullardan biri de ham maddeye yakinliktir. Asagidaki merkezlerden hangisinde pamuklu dokumanin kurulmasi ham maddeye yakinlik kosuluna uymaz?
26-) Çevrelerindeki dogal bitki örtüsü düsünüldügünde asagida verilen barajlardan hangisinde agaçlandirma gereksinimi daha fazladir?
27-) Asagidakilerden hangisi Türkiye kiyilarinin özelliklerinden biri degildir?
28-) I. Yapilan hayvancilik türü II. Deniz turizmine elverislilik III. Yil içinde birden fazla ürün alinabilme IV. Ulasim olanaklarinin çesitliligi Akdeniz Bölgesindeki günesli gün sayisinin fazla olmasi yukaridakilerden hangilerini etkiler?
29-) 21 Aralik tarihinde, ayni cografi bölgede bulunan Muglada gece süresinin Izmirden daha kisa olmasi, bu merkezlerin asagidakilerden hangisi bakimindan farkli olmasinin sonucudur?
30-) Marmara Bölgesinin topografya haritasindan yararlanarak asagidaki bilgilerden hangisine ulasilamaz?
31-) Iklim özellikleri göz önüne alindiginda, Avrupa Kitasinda asagidaki dogal bitki örtüsü türlerinden hangisine rastlanmaz?
32-) Asagidakilerden hangisi Güney Amerika ve Afrika kitalari için ortak bir özellik degildir?
33-) Atatürk ilkeleri hangi yilda Anayasada yer almistir?
34-) I. Saltanatin kaldirilmasi II. Medeni Kanunun kabul edilmesi III. Cumhuriyetin ilan edilmesi Yukaridakilerden hangilerinin demokratik devlet anlayisinin göstergesi oldugu savunulabilir?
35-) I. Millet mekteplerinin açilmasi II. Latin alfabesinin kabul edilmesi III. Tekke, zaviye ve türbelerin kapatilmasi Yukaridakilerden hangilerinin okuma - yazma oranini artirdigi savunulabilir?
36-) Atatürk, -Millî servetin dagitiminda daha mükemmel bir adalet ve emek sarf edenlerin daha yüksek refahi, millî birligin muhafazasi için sarttir. - demistir. Atatürkün bu sözü asagidaki ilkelerden hangisiyle dogrudan ilgilidir?
37-) Montrö Bogazlar Sözlesmesinin, I. Türkiyenin savasa girmesi veya savas tehlikesiyle karsilasmasi durumunda yabanci savas gemilerinin Bogazdan geçisinin Türkiyenin takdirine birakilmasi, II. Bogazlarin iki yakasinda Türkiyenin diledigi kada asker bulundurmasi, III. Bogazlarin ticaret gemilerine açik olmasi durumlarindan hangilerinin Türkiyenin Bogazlar üzerindeki egemenligini kanitladigi savunulabilir?
38-) Lozan Antlasmasinda, I. Türkiye - Yunanistan siniri, II. azinliklar, III. Musul konularindan hangilerinin çözümü sonraya birakilmistir?
39-) Asagidakilerden hangisi Sakarya Savasinin sonuçlarindan biridir?
40-) Kurtulus Savasinin devam ettigi günlerde Londra Konferansinin toplanmasi, I. Gümrü Antlasmasinin yapilmasi, II. Misakimillînin vurgulanmasi, III. Türk Devletinin diplomatik alanda taninmasi durumlarindan hangilerinin saglanmasinda etkili olmustur?
41-) I. Yasama, yürütme ve yargi gücünün Mecliste toplanmasi II. Egemenligin millete ait olmasi III. Bakanlarin tek tek Meclisten seçilmesi Yukaridaki durumlardan hangilerinin, devlet islerinin yürütülmesini kolaylastirdigi savunulabilir?
42-) I. Sivasta ulusal bir kongrenin toplanmasi geregi II. Ulusun bagimsizliginin, ulusun azim ve karariyla saglanacagi III. Tüm millî cemiyetlerin birlestirilmesinin gerekliligi Yukaridakilerden hangileri Amasya Genelgesinde yer almistir?
43-) Italyanin Trablusgarpa saldirmasinda, I. Rönesans hareketlerinin Italyada baslamasi, II. Italyanin siyasi birligini geç tamamlamis olmasi, III. Fransa ve Ingilterenin Kuzey Afrikada sömürgelerinin olmasi durumlarindan hangilerinin etken oldugu savunulabilir?
44-) I. Tanzimat Fermani II. 1876 Anayasasi III. Islahat Fermani Yukaridakilerden hangileri Osmanli Imparatorlugunu çagdaslastirma amaciyla hazirlanmistir?
45-) Dik koordinat düzlemi üzerinde, asagidaki noktalardan hangisi x > -2 , x < 1 , y < x + 2 ve y > 0 esitsizlikleriyle sinirlanmis bölgenin içindedir?
46-) Yariçap uzunlugu 3 cm olan bir küre içine en büyük hacimli bir küp yerlestiriliyor. Bu küpün alani kaç cm karedir?
47-) Bir sisenin agirligi bosken a gram, yarisi suyla doluyken b gram geliyor. Bu sisenin tamami suyla dolduruldugunda agirligi a ve b türünden kaç gram gelir?
48-) Iki kisinin yaslarinin orani 3/4, farki ise 12 olduguna göre, bu kisilerin yaslarinin toplami kaçtir?
49-) Mehmetin maasina % 20, Kemalin maasina % 30 zam yapildiginda bu kisilerin aldiklari maaslar esit oluyor. Bu kisilerin zamdan önceki maaslari arasindaki fark 50 TL olduguna göre, zamla beraber maaslari kaç TL olmustur?
50-) Alis fiyati a TL olan bir mal 5a/4 TL ye satiliyor. Bu malin satisindan yüzde kaç kâr elde edilmektedir?
51-) Bir haliyi 60 dakikada dokuyan bir makinenin çalisma hizi % 20 artirilsa bu makine ayni haliyi kaç dakikada dokur?
52-) Bir polis memurunun iki nöbeti arasindaki gün sayisi sabittir. Birinci nöbetini çarsamba, ikinci nöbetini pazartesi günü tutan bu polis memuru, dördüncü nöbetini hangi gün tutar?
53-) Ardisik 5 dogal sayinin toplami 40 tir. Bu sayilarin en büyügü ile en küçügünün toplami kaçtir?
54-) Toplamlari 25 olan birbirinden farkli üç pozitif tam sayinin çarpimi en az kaç olabilir?
55-) A, B ve C kümeleri için A={1,2,3,4,5} BnC={1, 3, 5, 6} olduguna göre, (AUB)n(AUkümesinin eleman sayisi kaçtir?
56-) x ve y gerçel sayilari için x>y xy>0 olduguna göre, asagidaki ifadelerden hangisi her zaman negatif bir sayiya esittir?
57-) 1/2 = x = 3 esitsizligini saglayan x tam sayilari kaç tanedir?
58-) x ve y birer gerçel sayi olmak üzere, -4 = x = 1 -1 = y = 3 olduguna göre, x
59-) t bir tek sayi olduguna göre, asagidaki ifadelerden hangisinin degeri bir çift sayidir?
60-) a ve b gerçel sayilari için a.b = 3 ve a-b = 2,5 olduguna göre, 2/b-2/aifadesinin degeri kaçtir?
61-) a, b ve c ardisik tam sayilar ve a < b < c olduguna göre, ac - ab - bc + b2 ifadesinin degeri kaçtir?
62-) 9x < 35 esitsizligini saglayan en büyük x tam sayisi kaçtir?
63-) 464 sayisinin 23 sayisina bölümünden elde edilen bölüm ile kalanin toplami kaçtir?
64-) 1,25 sayisi asagidaki sayilardan hangisiyle çarpilirsa çarpim 4 olur?
65-) 2,1-0,3/0,03 isleminin sonucu kaçtir?
66-) Barcelonanin ünlü açik hava müzesi Poble Espanyol, 1929 yilinda, sehirdeki uluslararasi bir fuar için Montjuic Tepesi üzerine yapilmis. Müzenin amaci ziyaretçilere Ispanyol mimarisinin temsilî bir örnegini göstermek. Poble Espanyol, Ispanyanin hemen her bölgesinin farkli mimari tarzlarini temsil eden yapilarin benzerlerinin insa edildigi bir köy niteligi tasiyor. Diger açik hava müzelerinden farki, yapilarin buraya tasinmis özgün örnekler olmayip burada özel olarak insa edilmis yeni canlandirma örnekleri olusu. Iki mimar, bir mühendis ve bir ressamdan olusan ekip, Poble Espanyolun yaratim sürecinde yer almis ve Ispanyanin farkli yerel mimari tarzlarini yansitan yüz on alti yapiyi insa etmis. Bu parçada Poble Espanyol Müzesiyle ilgili olarak asagidakilerin hangisine deginilmemistir?
67-) Bugünkü halk yazinimiza yakindan baktigimizda onda çok eski bir anlati gelenegi görürüz. Bu gelenek, hiçbir Bati ya da Dogu toplumunun anlati geleneginden geri degildir. Tam tersine, gerek evrensel içerigi gerek özgün kurgulariyla en gelismis, en zengin anlati geleneklerinden biridir. Bugün birer yenilik olarak degerlendirilen nice anlati yöntemi, bizim halk anlatilarimizda yüzyillarca önce bol bol, hem de yalnizca biçimsel degil, islevsel olarak da kullanilmistir. Bu parçadan halk yazinimizla ilgili olarak asagidakilerin hangisi çikarilamaz?
68-) Buralari gezip görmüs olanlarin önerileri dogrultusunda, uygun görülen yerlerde konakladik. Yesilini bin bir türlü sariya boyamaya giristigi doganin tadini olabildigince çikararak yol aldik. Esprili arkadaslarimizin yani sira yol boyunca orman da arkadaslik etti bize. Amasrayi geçip Çakraza dogru yönelince yesillik denizi içinde kaldigimizin ayrimina vardik. Biraz Akdeniz, biraz Marmara, biraz da Karadeniz Bölgelerinin bitkilerinden olusan bir harman içinde keyifle, geceyi geçirecegimiz Akkonaka ulastik. Bu parçada sözü edilen yolculukla ilgili olarak asagidakilerden hangisi söylenemez?
69-) Dar, uzun bir sokakti. Lodos esmeye baslayinca sokak deniz kokardi. Demirciler, dökmeciler, urgancilar, yorgancilar, nalburlar
70-) Kadife pantolon ya da kot giyerlerdi. Ayaklarinda hem ucuz hem pratik botlar
71-) Ilkögretimi bitirip ortaögretime basladigim yil, solugu tiyatro çalismalari da yapilan Denizli Halkevinde aldim. Yiyecek degiller ya, deyip çiktim yöneticilerin karsilarina. O zamanlar bize, basi hep dik durmayi ögretiyordu büyüklerimiz. Ben, tiyatro çalismalarina katilmaya geldim, sahneye çikacagim, dedim. Ilk basladigimda çok acemiydim. Hep küçük roller verildi bana. Hiçbirini yüksünmeden yapmaya çalistim. Çünkü verilen her rolün bana bir seyler kazandiracagini biliyordum. Asagidakilerden hangisi böyle diyen kisinin özelliklerinden biri olamaz?
72-) Anadolunun milyonlarca yil boyunca Avrupa, Asya ve Afrika kitalari arasinda hayvan ve insan göçlerine ev sahipligi yaptigi biliniyor. Bu nedenle ülkemizde çok sayida kalinti var. Bu durum hem ülkemizden hem de disaridan çok sayida bilim insaninin ilgisini Anadoluya yogunlastiriyor. Özellikle son 20-30 yilda yapilan arastirmalardan birinde Dursunluda kuvars ve çakmak tasindan yapilmis aletler bulundu. Bu aletler, Anadoludaki insana ait izlerin bilinenden çok daha eski tarihlere uzandiginin bir göstergesi. Dursunlu buluntulari günümüzden 900.000 yil öncesine ait. Bu, Afrikadan kuzeye göç etmis ilk insan türü olan Homoerectuslarin Anadoluda da yasamis oldugunun kaniti. Bu parçadan Anadoluyla ilgili olarak asagidakilerin hangisi çikarilamaz?
73-) Geçen aksamdi, ilkyazi andiran ilik havada balkondaydim. Incecik bir duman tüten bacanin ardindan ay çikti. Dolunaydi. Hava usul usul esmerlesti, karardi. Lacivertle gece mavisi arasi bir renge bürünmüs gökyüzünde ay simdi daha parlakti. Önce portakal rengiydi, sonra giderek saman rengine döndü. Sanki zamanla soluyordu. Sislinin köhnemis apartmanlariyla çevrili arka bahçemize, durup durup hayaller serpti. Ben, ayi, dumanli bacanin ardindan çikarken görmüstüm. Ahmet Hasimde ay, -fisiltiyi andiran bir hisirtiyla çikagelir. Iki büyük fistik agacinin arkasinda kipkirmizidir. Bu parçada ayin dogusuyla ilgili olarak asagidakilerden hangisine deginilmemistir?
74-) Avlanmanin, Ilk Çag insaninin yasantisinda çok büyük yeri ve önemi vardi. Bu, magaralara yapilmis resimlerden de anlasilmaktadir. Avcilar, ava çikmadan önce avin basarili geçmesi dilegiyle kimi törenler yaparlardi. Törenlerde hem eglenir hem de avlanma taktikleri üzerine konusur, birbirlerini yüreklendirirlerdi. Geleneksellesen bu törenlerin, Türk bozkir kültüründe Gök Tanri inanci ile harmanlanarak zenginlestigi ve simgesel bir hâl de aldigi bilinmektedir. Bu parçada avlanmayla ilgili olarak asagidakilerin hangisine değinilmemistir?
75-) Ögretmen tahtaya söyle bir cümle yazdi: -Hava kapali degildir. - Ardindan da ekledi: -Bakin, böyle bir cümleyi ayni sözcüklerle yinelediniz mi ezbercilik olur bu. Böyle yapmaz da
76-) Bu kent, kendisini öylesine gizlemis ki tadina varabilmek, onu anlayip sevebilmek emek ister. Onun kilifini soymak, sirlarini ögrenebilmek zor bir istir ama buna deger. Bunu yapabildiginde, öyle bir büyülenirsin ki bu büyünün etkisinden istesen de kurtulamazsin. Bu parçanin anlatimiyla ilgili olarak asagidakilerden hangisi söylenemez?
77-) Kiyilarda açik yesil, daha sonra koyu yesil, derinlerde giderek maviden laciverde dönüsen Akdenizin renkleri hosça kalin! Makilikler, sedir agaçlari, okaliptüsler, sigla ormanlari saglicakla kalin! Dogasiyla, tarihiyle görebildigimiz güzellikler! Sizlerin güzelligini, benim gibi gelecek kusaklarin da görebilmesi dilegiyle; tarih ve doga degerlerimize turizm adina kiyilmamasi dilegiyle hosça kalin! Bu parçanin anlatimiyla ilgili olarak asagidakilerden hangisi söylenemez?
78-) (I) Yurdumuzda elde edilen zeytinyaginin % 40i Ayvalikta üretiliyor. (II) Dolayisiyla burasi, zeytinyagi sektöründe pazar kosullari ve fiyat belirlemede önemli bir merkez durumunda. (III) Ayvalikta zeytinyagi üretimiyle birlikte bir yan sektör bulunuyor. (IV) Bu, zeytinyagi tarimi ve tarim aletleri yapimidir. (V) Bu alanin alt yapisini olusturan kazan ve filtre yapimi gibi sistemlerin kurulmasi konusunda hizmet veren firmalar var. (VI) Bu firmalar ihracat da yaparak Ayvaliki bu alanda taninmis bir merkez konumuna getirmistir. Bu parça iki paragrafa ayrilmak istense ikinci paragraf hangi cümleyle baslar?
79-) Dünya tiyatro tarihinde önemli bir yere sahip olan oyuncu, 19. yüzyilin baslarinda tiyatro sanatina iliskin düsüncelerini, görüslerini belirtir. (I) Oyunculugun önemi üzerinde durur ve oyuncunun oynadigi rolün hakkini verebilmesi için canlandirdigi karakteri, gerçekmisçesine kabullenmesi gerektigini söyler. (II) Bunu yapabilmesi için anilarindan yararlanmasi gerekir. (III) Örnegin bir melodi ya da zihnine kazilmis acikli bir yüz, -daha dün gibi - dedigi mutlu biran
80-) I. Vücudumuzla birlikte beynimizi de düzenli olarak çalistirmaliyiz. II. Düzenli egzersiz yaparak vücudumuzu diri ve saglikli tutabiliriz. III. Ayni sey beyin için de geçerli. IV. Böylece beyin fonksiyonlarimizin bozulmasini engelleyebilir ya da geciktirebiliriz. V. Çesitli matematiksel islemler ve sesli okuma egzersizleriyle zihinsel fonksiyonlarimizi gelistirebiliriz. Yukaridaki numaralanmis cümlelerin anlamli ve kuralli bir bütün olusturacak biçimde siralanisi asagidakilerden hangisidir?
81-) I. Topkapi Sarayinda karga kâbusu yasaniyor. II. Bu zararlari önlemek amaciyla yetkililer güvenlik görevlilerine sapan verdi ama bu da ise yaramadi. III. Kargalar yüzlerce yillik oymalari kirletiyor, bahçeleri talan ediyor; havalandirmalarin silikonlarina, camlarin macununa, tesisatin kablolarina zarar veriyor. IV. Simdi saraya, eskiden oldugu gibi, yirtici doganlar getirilmesi düsünülüyor. Yukaridaki cümlelerin anlamli bir bütün olusturmasi için hangilerinin birbiriyle yer degistirmesi gerekir?
82-) Asagidaki cümlelerin hangisinde bir anlatim bozuklugu vardir?
83-) Asagidaki cümlelerin hangisinde bir anlatim bozuklugu vardir?
84-) Asagidaki cümlelerin hangisinde bir anlatim bozuklugu vardir?
85-) Asagidaki cümlelerin hangisinde bir anlatim bozuklugu vardir?
86-) Asagidaki cümlelerin hangisinde -üstelik - sözcügü anlatimi bozmaktadir?
87-) Türk Dil Devrimi, her seyden önce bir anlayis devrimidir. Bu (I) çok kisa bir sürede gerçeklesmistir. Bu devrimle Türk dilinin yabanci diller egemenligi altinda bulunmasini hosgörme (II) hatta gerekli sayma (III) kendi dilini hor görme (IV) anlayisi degismis (V) bunun yerini ulusal dile saygi gösterme anlayisi almistir. Bu parçadaki numaralanmis yerlerin hangisine virgül (,) getirilemez?
88-) Kiyi boyunca, bir bastan bir basa nerede durursan dur ,nereden bakarsan bak fark etmez I(.)Günün hep güzel basladigi yerdesindir II(.) Zeytin agaçlarinin dibinde kipkirmizi sardunyalar III(,) ayaklarinin altinda dipsiz bir deniz, basinin üstünde Egenin masmavi gökyüzü IV(...) Günesin en güzel dogdugu yerde, Gündogandasindir V(...) Bu parçadaki numaralanmis noktalama isaretlerinden hangisi yanlis kullanilmistir?
89-) Asagidaki cümlelerin hangisinde bir yazim yanlisi vardir?
90-) 1992 yilinda temeli atilan 1000 kisilik olimpik yüzme havuzu I(sonundtamamlandi. II(Çanakkaledbir havuz yokken bile basaridan basariya kosan sporcular,bundan sonra rekorlari altüst edecek. Ulusal ve uluslararasi III(su sporlarina dev sahipligi yapacak olan olimpik havuz, Çanakkalenin IV(ekonomisine dbüyük katki saglayacak. Simdiden, 2009 yilinda yapilacak olan Avrupa Sampiyonasi için Gençlik ve Spor Genel Müdürlügünden söz alindi. Havuzdan, V(vatandaslarddüsük ücretlerle yararlanabilecekler.Bu parçadaki numaralanmis sözlerin hangisinde bir yazim yanlisi vardir?
91-) (I) Kapali avlulu medrese örneklerinden biri olan Yakutiye Medresesi, 1995te yöre kültürünü yansitan eserlerin sergilenebilmesi için restore edildi. (II) Medresenin basik kemerli ve oymali anitsal taç kapisi, tüm anitsal yapilarda oldugu gibi zengin süslemelerle bezeli. (III) Taç kapinin yan yüzlerinde silme kemerle çevrili nisler içerisinde bulunan, iki pars ve kartal figüründen olusan hayat agacinin, Yakut Beyin amblemi oldugu saniliyor. (IV) Medresenin güneyindeki tonozun üzerinde, medreseye vakfedilmis alti köyün ismini içeren -vakfiye -, mermer üzerine sülüs yazi ile asilmis durumda. (V) Medresenin dogu kisminda, yapiya bitisik olan bir türbeninse kime ait oldugu konusunda kesin bir bilgi yok. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerle ilgili olarak asagida verilenlerden hangisi yanlistir?
92-) (I) Eski Türklerde kayin ve ardiç agaçlari kutsal sayilmaktaydi. (II) Her Saman ayin yaparken yaninda kayin agaci bulundururdu. (III) Agaci, gökle yeri birbirine baglayan bir araç olarak görürlerdi. (IV) Gökteki ebedî kamin (Samanin) kapisi önünde bir agaç oldugunu düsünürlerdi. (V) Bu agacin dallarinda kus biçiminde ruhlarin oturdugunu ve bir çocuk dogdugu zaman agaçtan bir kusun asagi indigini... Bu parçadaki numaralanmis cümlelerle ilgili olarak asagida verilenlerden hangisi yanlistir?
93-) Asagidaki cümlelerden hangisi tanim degildir?
94-) Asagidaki cümlelerin hangisinde karsilastirma yapilmistir?
95-) (I) Tekne yapiminda çok ileri olan, yaman denizci Foçalilar, MÖ 800-600 yillarinda yurtlarini birakarak Akdenize açildilar. (II) Dev dalgalarla bogusarak geçtikleri bu denizin kiyilarinda birçok koloni kurdular. (III) Ege Denizini, Yunan kiyilarini geçtiler, Adriyatike girdiler, Italya, Sicilya ve Korsikada koloniler olusturdular. (IV) Fransa sahillerine ulastilar, Marsilyayi kurdular. (V) Hatta ulasilamaz sanilan Ispanya sahillerine ulasmayi basarip Tartassos sehrini insa ettiler. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerin hangilerinde nesnellik söz konusudur?
96-) (I) Newberry ödüllü yazar Katherina Patersonin 1970li yillarda yazdigi bir kitap sinemaya uyarlandi. Yazar, bu kitapla ilgili olarak sunlari söylüyor: (II) Bu kitabi sadece oglum okusun diye yazmistim. (III) Kitapta, kendimden, yasama bakis açimdan ve beklentilerimden söz ederek ogluma bir yasam dersi vermeyi amaçlamistim. (IV) Soyadi Paterson olmayan birilerinin ilgilenip okuyacagini, bundan zevk alabilecegini bilemezdim. (V) Hele kitap sayfalarinin film karelerine dönüsecegini aklimdan bile geçirmemistim. (VI) Bugün hem çok satilmasi hem de izleyici sayisinin bu orana ulasmasi, dogrusu ya, beni çok mutlu etti. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerin hangilerinde, beklenmeyen bir durumun gerçeklestiginden söz edilmistir?
97-) (I) Dogal güzellikleriyle insani büyüleyen kent, temizligiyle de dikkat çekiyor. (II) Insana gösterilen saygi ile dogaya gösterilen özen açikça ortada. (III) Kentin merkezinde her yere yürüyerek on on bes dakikada ulasabilirsiniz. (IV) Arnavut kaldirimli dar sokaklarda dolasirken musluklarindan su akan tarihî çesmelere rastliyorsunuz. (V) Iki adimda bir de karsiniza müze çikiyor. (VI) Avrupadaki en büyük -ulasim müzesi - burada bulunuyor. Bu parçadaki numaralanmis cümlelerin hangisinde -söz konusu kente özgü bir durum - dile getirilmistir?
98-) Asagidaki cümlelerin hangisinde söz konusu isin her zaman yapildigi anlami vardir?
99-) Hafta sonuna alinan toplanti yüzünden bütün planlarim (suya düstü). Parantez içindeki sözün bu cümleye kattigi anlam asagidakilerin hangisinde vardir?
100-) Gemiler kizaktan kaydirilip denize indirilirken I(bayram edilir) (çok sevinilir). II(Hurdaya çiktigind(kullanilamaz duruma geldigindda hüzünlü veda partisi düzenlenir. Bunlarin disinda III(dogum tarihleri) (yapilis yillari) bile unutulur gemilerin. Animsansa bile ya seferdedir gemiler ya uzak bir yerde IV(dalgalarla güresmekt(yük tasimaktya da issiz bir rihtimda V(uyuklamakt(demirlemis beklemekt. Bu parçadaki numaralanmis sözlerden hangisiyle birlikte verilen açiklama anlamca yanlistir?
online sınav Gemiler kizaktan kaydirilip denize indirilirken I(bayram edilir) (çok sevinilir). II(Hurdaya çiktigind(kullanilamaz duruma geldigindda hüzünlü veda partisi düzenlenir. Bunlarin disinda III(dogum tarihleri) (yapilis yillari) bile unutulur gemilerin. Animsansa bile ya seferdedir gemiler ya uzak bir yerde IV(dalgalarla güresmekt(yük tasimaktya da issiz bir rihtimda V(uyuklamakt(demirlemis beklemekt. Bu parçadaki numaralanmis sözlerden hangisiyle birlikte verilen açiklama anlamca yanlistir? soru detayi
Aksi belirtilmediği sürece, bu sitede yer alan soruların telif hakkı sinavistan.com'a aittir. Bu Web sitesinden yararlanma sorumluluğu size aittir.