1-) Edebiyatımızdaki ilk mensur şiir yazan kimdir ?
2-) EDEBİYATIMIZDA BEYANAME İLE YAYAIN HAYATINA BAŞLAYAN İLK TOPLULUK HANGİSDİR
3-) nazımı nesre yaklaştıran sanatçılarımız hangisidir?
4-) Asagıdaki eserlerden hangisi ilk psikolojik romanımızdır?
5-) aşağıdakilerden hangisi fecri ati topluluğunun özellikleri arasında yer almaz?
6-) aşagıdaki sanatçı-eser eşleşmesilerindenden hangisi YANLIŞTIR?
7-) Aşağıdakilerden hangisi, Namık Kemal`in farklı türde bir eseridir?
8-) Türk edebiyatında sevgilinin yüzü aya, kaşı hilale benzetilir. Türk bayrağındaki ay (yani sevgili) tehlikeler içinde bulunduğu ve kendisini sevenlerden fedakarlık beklediği için kaşlarını çatmıştır. Şair, bu durumda vatanın timsali olan sevgiliye gülmesi için yalvarır. O gülmezse millet dökülen kanlarını helal etmeyecektir. Bu paragrafta anlatılanlar aşağıdaki şiirlerden hangisini akla getirir?
9-) Aşağıdakilerden hangisi, Tanzimat edebiyatı öncesinde çıkarılan yarı resmi gazetedir?
10-) ........., Türk edebiyatının en büyük şairlerindendir. O, eserlerinde Türk dilini en ahenkli, olgun mükemmel şekilde kullanmış, onlarda Türk milletini asırlardan beri yaşatan kültür değerlerine, tarih, din, mimari, musiki, kahramanlık ve yaşama sevincine yer vermiştir. Bir İstanbul şairi olarak da tanınan sanatçı, İstanbul`un hemen hemen her semti için bir şiir yazmıştır. Bu paragrafın başında, boş bırakılan yere aşağıdaki şairlerden hangisinin adı getirilmelidir?
11-) Handan, Vurun Kahpeye, Yeni Turan, Zeyno`nun Oğlu, Kalp Ağrısı, Tatarcık... Yukarıda bazı romanları verilen yazarımız, aşağıdakilerden hangisidir?
12-) I. Sanat için sanat görüntü benimsememişlerdir. II. Şiirde parnasizm ve sembolizm, hikaye ve romanda ise realizm akımından etkilenmişlerdir. III. Bilhassa roman ve hikaye alanında teknik yönden güçlü eserler verilmiştir. Yukarıda bazı özellikleri belirtilen edebiyat dönemi, aşağıdakilerden hangisidir?
13-) 1940`larda etkili olan Garip (1. Yeni) akımın üç önemli şairinden biri, aşağıdakilerden hangisidir?
14-) Dede korkut öyküleriyle ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
online sınav Dede korkut öyküleriyle ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır? soru detayi
Aksi belirtilmediği sürece, bu sitede yer alan soruların telif hakkı sinavistan.com'a aittir. Bu Web sitesinden yararlanma sorumluluğu size aittir.